Bir Aşk Hikayesi: John Lennon ve Yoko Ono

En gözde aşıklar diye düşündüğümde aklıma ilk gelecek olan çift şüphesiz Lennon ile Yoko olur. 60’lı yılların ilk yarılarında Beatles’ın “İsa’dan daha popüler” olduğunu iddia ettiği efsane John Lennon ve hayatının aşkı Yoko Ono… Gerek yaşadıkları aşkın detayları, gerek dış görünüşleri ile herkesin hafızasına kazınan, kazınmaya devam eden barış yanlısı sevgililer…

İkili 1966 Kasım ayında Yoko Ono’nun sergisinde tanışmıştı. J. Lennon tanışmalarından iki yıl önce ilk karısı Cynthia’dan boşanmıştı.

- Advertisement -

John Lennon sergide, Yoko’nun yanına gidip “Bu eserinize ben de bir çivi çakabalir miyim?” diye sordu.

 

Yoko her çivi için beş şilin ödemesini istedi. Daha sonra hayali bir çivi çakmak için Lennon’un hayali para ödeyeceği konusunda anlaştılar.

“Sadece sevin, bu gerçekten her şeyin başı!”

John Lennon daha sonra, “Onunla tanıştığım an, her şeyi bırakmam gerekti.” demişti.

Lennon ve Ono, 1969’da Cebelitarık’ta evlendi. Beatles’ın İngiltere’de bir numara olan son şarkısı “The Ballad of John and Yoko” şarkısında dans ettiler.

Beatles 1970’lerde dağıldı ve her grup üyesi kariyerine yalnız devam etme kararı aldı… Yoko ve John ise ilişkileri boyunca birçok eylemde ve pasif direnişte yer alıp karşıt duruşlarını her zaman öne çıkardılar.

Bir eylemde bir hafta boyunca, her gün sabah 9 ile akşam 9 arası Amsterdam Hilton’daki yatakta dünya basınını ağırladılar ve sorulara cevap vererek dikkat çektiler. Lennon, “Amacımız insanlara protestonun değişik yolları olabileceğini göstermek” dedi. Ama tüm çabalar boşunaydı. Herkes Lennon’ı ilgi çekmeye ve para kazanmaya çalışmakla suçladı.

Lennon onlara, “Bu kadar zaman yatakta oturmaktansa 1 saatte 1 şarkı yaparak daha fazla para kazanabilirdim” diyerek cevap verdi. John, kraliçenin Beatles üyelerine verdiği şeref madalyasını, İngiltere’nin dış politikasını protesto etmek için iade etti.

Dünyadaki Beatles fanları Yoko Ono’yu sevmiyordu. Ona “Japon cadısı” diyorlardı. Yoko, grubun milyonlarca hayranı tarafından “Beatles’ı yıkan kadın” olarak nitelendirildi. Fakat The Beatles’ı dağıtmış demek yanlış olur. Çünkü ondan çok önce Ringo Star gruptan ayrılmıştı. Her ne kadar sonradan dönmüş olsa da, grup eski uyumundan yavaş yavaş uzaklaşmaya başlamıştı.

Oğulları Sean dünyaya geldiğinde, çiftin hayatları değişti. Central Park’a bakan lüks apartmanların bir dairesine taşınıp düzenli hayata geçtiler.

John Lennon ve Elton John, 1974 yılının şükran gününde Rock-n-roll tarihinin en unutulmaz olaylarından birine imza attı. İki efsane Madison Square Garden’da birlikte sahne aldı. Bu konser Lennon’ın son canlı performansıydı…

Lennon ardından müzikten emekli olduğunu; bundan sonra iyi bir baba ve eş olarak hayata devam edeceğini açıkladı.

Öldürülmeden kısa süre önce John Lennon,Yoko Ono ile bir albüm üzerinde çalışıyordu. Albüm için çekilen aşağıdaki fotoğraf ikilinin beraber son kareleri oldu.

John Lennon’ın katilinin açıklaması ise ”Çok seviyordum kimseyle paylaşmak istemedim.” şeklinde olmuştur. Lennon’ın suikast anında yere düşüp çatlayan gözlüğü, Londra’daki Hard Rock adlı kafenin altındaki müzede sergilenmektedir.

John Lennon dünya barışının en büyük savunucularından biriydi, dünyayı sadece sevginin kurtarabileceğini düşünüyordu.

Ölümünün ardından albüm ve single bir numara oldu. Lennon’ın öldürüldüğü gün öğle saatlerinde, çift ünlü fotoğrafçı Annie Leibovitz’e Rolling Stone dergisi için bu ikonik pozu vermişti:

 

Kaynakça:

https://www.billboard.com/articles/news/7677853/john-lennon-yoko-ono-love-life-movie-

http://www.theartstory.org/blog/yokoono/

https://www.biography.com/people/groups/john-lennon-and-yoko-ono

Fotoğraflar:

https://www.gettyimages.com/photos/john-lennon;yoko-ono?sort=mostpopular&mediatype=photography&phrase=john%20lennon;yoko%20ono

Gazete Köpürü:

http://www.gecmisgazete.com/kategori/yasam

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...