Bir Arayış Romanı : Yeni Hayat | Orhan Pamuk

“ Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti. “

Yeni Hayat, bir arayışı anlatıyor. Sadece öykünün  anlatıcısının “hayatını değiştiren” kitabın anlattığı dünyanın, Aşk’ın, Yaşamın ve Ölüm’ün anlamının aranışını değil, romandaki Yeni Hayat adlı kitabın yazarının, kaybolan Canan’ın, Canan’ın eski sevgilisi Mehmet’in aranışını da anlatıyor. Daha da ötesinde Yeni Hayat’ın nasıl yazılması gerektiğinin aranışı da.

Kitap sürekli şekilde, örneğin otobüs kazaları, cinayet izleği, Melek gibi aynı motifler çevresinde dönmekte, hep birbirine göndermede bulunan bölümlerden oluşmaktadır. Zaten Orhan Pamuk, romanın sonlarında, Süreyya Bey’in kör olduğunu altı saatlik bir konuşma sonunda anlamasıyla dalga geçebilecek okura şöyle seslenmektedir: “Alaycı okura ben de elinde tuttuğu kitabın her köşesinde yeterince dikkat ve zeka gösterip göstermediğini sorayım mı? Mesela, melekten ilk söz edildiği sahnenin renklerini şimdi hatırlayabilir misiniz bakalım? Ya da Demiryolu kahramanları adlı eserinde Rıfkı Amca’nın şirket adlarını saymasının Yeni Hayat’a nasıl bir ilham verdiğini hemen söyleyebilir misiniz?” (s.265). Gerçekten de okur, Viranbağ adının 16’ıncı sayfadaki “ben yıllarca Viranbağ’da yaşadım cümlesinde geçtiğini anımsadığı takdirde 249’uncu sayfadaki istasyon adlarının sayım sahnesini daha da anlamlandırabilir. 18’inci sayfada Rıfkı amca’nın evinin duvarında bir barometre betimlendiğini unutmayan okur, 109’uncu sayfadaki Dr. Narin’in anlatıcı’ya “duvardaki barometreye üç kere tık-tık-tık” diye vurdurmasından işkillenebilir ve 247’inci sayfada gecen Rıfkı Amca’nın barometre’ye “tık-tık” vurmasının anlamını kavrayabilir ve Dr. Narin’in Rıfkı Amca’nın dönüştürülmüşü olduğunu kavrayabilir.

Yeni Hayat, kültürel alanda yıllardır çözümlenememiş can alıcı sorunlara da değiniyor: Doğu/Batı sorunsalı, çevrenin ve doğanın tahribi, yaşamın fast- footlaşması. İsteyen okur, Türkiye’nin modernleşme çabalarının olumsuz ögelerine yöneltilmiş bir eleştiri de bulacaktır romanda.

- Advertisement -

Kitapsız kalmayın!

İyi okumalar.

__________________________

*”İnanmıyorum, kanmıyorum ama seviyorum” (s.78)

*”Gene de bir yere doğru gidiyorsan, hayat güzel” (s.78)

*”…bu kadar beraberlikten sonra gövdeler birbirini ister…” (s.97)

*”Hatırla, bir günah işler, bir suçu unutur ve başka bir diyarı düşler gibi sessizce seyrettiğimiz öpüşmeleri…” (s.161)

*”Benim gibi hayatı kaymışlarda hüzün, zeki olmaya çalışan bir öfke olarak gösterir kendini. O zeki olma isteği de en sonunda her şeyi berbat eder.” (s.265)

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...