Bir Anadolu Melodisi: Kuşlar Yasına Gider | 20 Alıntı

Hasan Ali Toptaş, 2016 yılında yayımlanan Kuşlar Yasına Gider isimli romanında bizi sıcacık, unutulmaya yüz tutmuş Anadolu türküleriyle bezeli bir yolculuğa çıkarıyor. Bu keyifli yolculukta yüreğimize dokunan bazı satırları sizinle paylaşıyoruz, keyifli okumalar!

 1. “Zaten o yıllarda burnumuzun ucunda gezinen mazot kokusuydu babam, kulağımızda çınlayan uzak bir motor sesiydi ve az evvel dediğim gibi ,gitti mi gelmek bilmezdi bir türlü.” (sf.32)
 2. “Bir vakit, ikimiz de sustuk. Neden sustuğumuzu bilmiyorum ama o an telefondaki sessizlik ikimizden doğmuyormuş gibi geldi bana Sessizlik kılığına bürünmüş başka bir şey vardı sanki, aramızda, öylece duruyordu.” (sf.71)
 3. “Yahu, dedi babam hıçkırıklarının arasından; o insanların yüzleri var ya yüzleri, dağıttıkları çaydan daha sıcaktı.” (sf.82)
 4. “İnsan dediğin bir tek yapraktır.” (sf.91)
 5. “Daha yüksekte de, insanda çaresizlik ve yalnızlık hissi uyandıran yıldızlar vardı; irili ufaklı, uzak uzak yıldızlar.” (sf.114)
 6. “Onu hayata bağlayacak köprüyü inşa ediyorduk aslında; Musa’nın rehberliğinde, dünyanın derinliklerine doğru giden, kendisi kısa ama anlamı uzun bir yol açıyorduk.” (sf.122)
 7. “Ben az öteden, onlara bakıyordum o sırada;kısa görünen uzun bir cümleye, etkisi aylar sonra hissedilecek olan hüzünlü bir sahneye ya da derinliği yüzeyine gizlenmiş, kenarları günlük hayatın meşgalesiyle çevrili muhteşem bir resme bakar gibi bakıyordum.” (sf.123)
 8. “Sen onu Allah’a havale et! En münasip zamanda en isabetli silleyi Allah’tan başka kim vurabilir?” (sf.144)
 9. “İçimden kalkıp babama sarılmak geçti aslında ama yapamadım bunu, baktım sadece. O da bana baktı gözlerini hiç kırpmadan. O an, birbirimize bakışlarımızla sarıldık sanki.” (sf.145)
 10. “Çünkü, diye devam etti babam; hırs atına binenler, çoğu kez ne vakit düştüklerini anlayamazlar.” (sf.145)
 11. “…ne günlere kaldık, hayır da işleyemiyoruz artık.” (sf.149)
 12. “O derin ve yitik sesleriyle hem kendi içlerini hem gökyüzünü oyuyorlardı sanki. Ya da zamanın orasına burasına, sesten çiviler çakıyorlardı.” (sf.150)
 13. “Öyledir, dedi Zübeyir; bazı insanları yara öldürmüyor muhatapsız kalmak öldürüyor.” (sf.167)
 14. “Babalar, alınlarımıza yazılmış yalnızlıklardır.” (sf.194)
 15. “Ee, dedi Zübeyir, babama doğru dönerek; büyük ihtiyaçların küçüldüğü, küçük ihtiyaçların büyüdüğü döneme yaşlılık diyorlar…” (sf.204)
 16. “Yaşlılık, kısa mesafelerin haddizatinda ne kadar uzun olduğunu görme vakti.” (sf.204)
 17. “Böylece ben türkülerin içinde ilerledim saatlerce , türküleri tırmanıp türkülerden indim, türkülerden geçtim, türkülerde mola verip türkülerden hareket ettim…” (sf.212)
 18. “Diyeceğim şu, dedi babam kelimelerin üstüne basa basa; sana aldatılmak yakışırdı zaten, öteki türlüsü yakışmazdı.” (sf.228)
 19. “Dünya gözyaşlarımın içindeydi artık…” (sf.245)
 20. “Birisi önümde durup, hüküm Allah’ın, başın sağ olsun, dediğinde babam yeniden ölüyordu çünkü.Sonra bir başkası geliyor yeniden, bir başkası geliyor yeniden,yeniden, yeniden ölüyordu..” (sf.246)

Kuşlar Yasına Gider – Hasan Ali Toptaş

                                                                                             Everest Yayınları

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Ayşegül Çelik
Ayşegül Çelik
Turnayı gözünden vuranlar bizden değildir. Turnanın kalbinden dem vuranlar, bu tarafa

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...