Berlinale’de “Altın Ayı” Ödülü Bu Yıl “Sheytan Vojud Nadarad” Filmine

Berlin, kozmopolitan bir kültür merkezidir.  Her şeyin ortasında: Berlinale sadece şehrin en büyük kültürel etkinliği değil, aynı zamanda uluslararası film endüstrisinin takvimindeki en önemli tarihlerden biridir.

Her yıl Berlin Uluslararası Film Festivali için yaklaşık 80 ülkeden 3.600 gazeteci ve 16.000’den fazla yönetmen, oyuncu, yapımcı ve bir çok izleyici festivale dahil olur. Berlinale gerçekten muazzam bir olay. Aynı zamanda bir karşılaşma ve tartışma festivalidir diyebiliriz. 150.000 bilet satıldığında, Berlinale sadece bir film endüstrisi toplantısı olmamış oluyor. Aynı zamanda dünyadaki herhangi bir film festivalinden daha çok izleyiciye sahiptir.  İki hafta boyunca sanat, cazibe, partiler ve iş dünyası Berlinale’de buluşuyor.

Berlinale’nin 70. yılı hem Hanau saldırısının yaşandığı hem de Koronavirüs krizinin arttığı bir döneme denk gelişiyle kolay olmayan bir başlangıç yaptı ama bu olumsuzluklara rağmen başarılı geçti diyebiliriz.

İranlı yönetmen Mohammed Rassulof‘un “There is No Evil” filmi, 70. Berlinale’nin Altın Ayısını kazandı. 25 yaşındaki Paula Beer ise, Christian Petzold‘un “Undine” filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

- Advertisement -

Altın Ayı alan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof’un filmi, bireysel özgürlük ve ölüm cezası ile ilgili dört hikayeyi birleştiriyor. Kahramanların direnişi Rasoulof’un film yapımını yasaklayan ve hapishaneyle tehdit eden İranlı yetkililere karşı çıkma kararını yansıtıyor. Ve böylece bu güçlü çalışma Berlinale’nin ana ödülünü kazanıyor.

Rasoulof ödülü bizzat kabul edemedi çünkü İranlı yetkililer “Dürüst Bir Adam” filminden sonra İran’dan ayrılmasını yasaklamıştı. “Dürüst Bir Adam” adlı filmi 2017’de Cannes’daki Un Certain Regard bölümünde ana ödülü kazanmıştı. Hatta Rasoulof 2019’da bir yıl hapse mahkum edilmişti film yüzünden. Cezasına ne zaman başlayacağı ise henüz belirsiz. Ama “There is No Evil” filmini çekerken Rasoulof resmi sansürü atlamayı başardı.

Bir röportajında ​​Rasoulof, “There is No Evil” filmi hakkında şunları söylemişti: “Filmdeki ana sorum şuydu: eylemlerimiz için sorumluluk alıyor muyuz yoksa onları bizi pişmanlıktan korumak için zorlayan iktidar gücüne mi dayandırıyoruz?”

Ayrıca yönetmen ve oyuncu Onur Saylak’ın, yazar Hakan Günday ve yapımcı Nadir Öperli’yle birlikte geliştirdiği “Bu Dünyada İki Tür İnsan Vardır” (There Are Two Kinds Of People In This World” projesi, Berlin Film Festivali kapsamında verilen Eurimages Ortak Yapım Geliştirme Ödülü’ne değer görüldü.

Bu yıl 70.’si düzenlenen Berlianle Film Festivali’nin ödül kazananları ise şöyle;

En İyi Film (Altın Ayı): Muhammed Rasoulof / “Sheytan Vojud Nadarad”

Jüri Büyük Ödülü: Eliza Hittman / “Never Rarely Sometimes Always”

En İyi Yönetmen: Hong Sangsoo / “Domangchin Yeoja”

En İyi Kadın Oyuncu: Paula Beer / “Undine”

En İyi Erkek Oyuncu: Elio Germano / “Hidden Away”

En İyi Senaryo: Damiano D’innocenzo, Fabio D’innocenzo / “Favolacce”

En İyi Sanatsal Performans (Kamara): Jürgen Jürges / “DAU. Natasha”

70. Berlinale Özel Ödülü: Benoit Delepine / Gustave Kervern “Effacer L’historique”

En İyi Belgesel Film: Rithy Panh / “Irradiated”

En İyi İlk Film: Camilo Restrepo / “Los Conduktos”

En İyi Kısa Film (Altın Ayı): Keisha Rae Witherspoon / “T” Berlin’de

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...