Benim Adım Graeme Fonteyne Ve Ben Her Şeyi Hatırlıyorum – Scott Baker | Kayıp Denklemler

“Acı
Keskin, dayanılmaz acı.
Hiçlik.
Işık. Parlak ve beyaz.
Hiçlik.
O ses de ne? Benim kalp atışım mı?
Dur, bu canımı yakıyor.
Hiçlik.
Tanrım, o kadar susadım ki…
Acı.
Yapmam gereken bir şey var.
Hiçlik.
Yapmam gereken…
Panik.
Kim… Kimim ben?”
(Kayıp Denklemler- Önsöz)

Hayatı dönüm noktalarıyla, macera dolu serüvenle, tarihle, bilimle, zamanla ve uzayla sunuyor Scott Baker. Hayatındaki çokluk ve cesaretle de yansıyor bu macera dolu, çarpıcı ve sıra dışı eserine.

Yazarımız Yorkshire – İngiltere doğumlu. Üç yaşındayken ailesi ile Avusturalya’ya taşınıyor. Ve yaşamındaki dönüm noktalarına bu ülkede imza atıyor.

- Advertisement -

Televizyon reklamları, müzik videoları, kurumsal videolar ve DVD’ler üreterek film ve televizyon endüstrisinde – halen devam eden- kariyer yapıyor. Bağımsız bir yönetmen ve editör olarak çalışıyor, Dijital Video Teknolojileri alanında uzmanlaşıyor.

Dawson’s Creek dizisinden, Hobbit filmine kadar her şeyde çalıştığı Mac Platformundaki Dijital Video Uygulamalarında Avusturalya’nın önde gelen uzmanlarından.

Ayrıca dergilere makaleler ve eleştiriler yazmakta, iş akışı ve sorun çözme konularında film yapım şirketlerine danışmanlık yapmakta, Apple’ın Avusturya’daki film ve televizyon uygulamaları için “Usta Eğitmen” olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Yazarımızın bu çok yönlü dijital bilgisi, denklem çözme ve sıra dışı kurgusu ile Kayıp Denklemler kitabında bütünleşmiştir.

Kayıp Denklemler, Scott Baker’ın ilk romanıdır. Üstün zekasını, roman karakteri Shaun Strickland’ın bir kaza başlangıcıyla sıradan bir lise öğretmeniyken bir kahramana dönüşmesini büyülü bir kurguyla okuyucuya resmetmiştir.

Roman kahramanı Shaun, Masonville Lisesi’nde Fen Bilgisi öğretmenidir. Günlerini lisedeki ergen, uyuşuk öğrencileriyle mücadele ederek geçiren, gecelerini ise alanında yaptığı araştırmalara ve keşiflere adayan evli bir adamdır.

“Hayır, sorular zor değildi. Zor olan şey harekete geçmek için bir neden bulmaktı.” (Kayıp Denklemler s.22)

Shaun bu hareket nedenini bulmuş, ancak bilimin sınırlarını zorlayacak yeteneğe sahipse de bunu anlamlı kılacak değeri görememiştir. Sıradan bir iş gününde eşi Lauren’dan aldığı bir haber ile hayatının fırsatını yakaladığını, yıllar önce uzay ve zaman hakkında yazdığı bir makalenin Cambridge Üniversitesi’nde görevli Profesör Doktor M.S. Londus tarafından yazılan bir mektup ile değer gördüğünü şaşırarak öğrenir. Üniversitede yapacağı açılış sunumuna davet edilen Shaun için tüm hazırlıklar üniversite tarafından tamamlanmıştır. Eşiyle birlikte yola çıkan Shaun’un dönüm noktası Cambridge Üniversitesinde yapacağı bu sunum değil yolculukları esnasında çalılıkların arasından araçlarının önüne fırlayan canlı ile olacaktır. Ve canlının kucakladığı paketin içinde Shaun’un kahramanlığını karşılayacak ilk cümle belirir.

“ Bu günlük bundan iki bin yıldan daha fazla bir zaman sonra, M.S. 13 Haziran 2014’te bulunacaktır. Benim adım Graeme Fonteyne ve ben her şeyi hatırlıyorum.” (Kayıp Denklemler s.36)

Bu cümle kitapla ilgili oldukça merak uyandırırken, o andan itibaren Shaun ve Lauren için inanç, tarih, bilim ve aşkın da içinde olduğu bir macera başlamıştır.

Akıl almaz sırrın, iki bin yıldır mühürlü kalmış pakette , Shaun ve Lauren’ın ellerinde kilidi kırılmıştır. Mührü kıran Shaun İbranice, Yunanca ve Aramice dillerde yazılmış eski zamanlardan kalma bir deste el yazmasıyla gizemi çözmeye başlar. Ama ilginç olan bir başka nokta vardır ki; mükemmel bir İngilizceyle yazılmış bölümlerinin de olmasıdır.

İki bin yıldır mühürlü kalmış bu tarihi el yazmaları, tarihi değiştirecek olağanüstü bir hikayenin elden günlük şeklinde tutulmasıyla 13 Haziran 2014’de tekrar gün ışığını görür. Başkalarının da peşinde olduğu bu el yazmalarının gizemini çözmeye çalışan Shaun için bir kahramanlık serüveni çoktan başlamıştır.

İki bin yıl önce yazılmış bir el yazması günlük, tüm zamanı yalnızca ‘size’ anlatmak için gelseydi siz ne yapardınız?

Gizem, macera, korku, aşk, zeka, inanç ve tarih.. Tüm bu duyguların sentezinden yeni doğan hayranlık ve şaşkınlık..

Scott Baker bu orijinal roman kurgusuyla geçmiş ve geleceği bir bütün olarak sunarken İsa’nın zamanını, gladyatör arenalarını, Afganistan topraklarını adım adım okuyucuya gezdiriyor. Zaman yolculuğunun nefes kesen kurgusu ise okuyucuda çarpıcı etkiler bırakıyor.

Scott Baker – Kayıp Denklemler
Olimpos Yayınları 6. Baskı

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...