Beni Adınla Çağır

Gece Modu

André Aciman’ın 2007 yılında yayımlanmış olan aynı adlı romanından 2017 yılında İtalyan yönetmen Luca Guadagnino tarafından sinemaya uyarlanan bir film Beni Adınla Çağır.

Film aslında eşcinsel bir aşk hikayesini anlatıyor. Bu hikaye, 1983 yılının kuzey İtalya’sında geçiyor. Ailesiyle birlikte 17. yüzyıldan kalma bir villada yaşayan 17 yaşındaki Elio okumayı, yazmayı, müzikle uğraşmayı seven bir gençtir. Greko-Roma kültüründe uzmanlaşmış olan babası ve güzel bir çevirmen olan annesiyle güzel vakit geçirerek ve arkadaşı Marzia ile flört ederek günlerini geçirir. Fakat her şey babasının yanına stajyer olarak gelen Oliver’ın 6 hafta boyunca onlarla yaşamasıyla değişir. Bu genç, uzun boylu ve epey yakışıklı Amerikalı Elio’nun dikkatini çeker. Önceleri onu kaba bulan Elio’nun zaman geçtikçe fikirleri değişir ve aralarındaki aşka dönüşür.

Bu güzel filme ilk olarak klasik bir aşk hikayesi izleyeceğim beklentisiyle yaklaşmıştım ama yanılmışım. Gerek İtalya’nın tarihi mimarisini korumuş yapısıyla gerekse ormanları ve gölleriyle nefes kesen manzaralarıyla birlikte böyle güzel ve biraz iç burkan bir aşk hikayesine tanık olmak gerçekten filme bambaşka bir tat verdi. Aynı zamanda güzel müzikleriyle, zaman zaman Elio’nun piyanonun başına geçip çaldığı Bach ve Ravel’lerle ve filmin harika müzikleri ile filmden aldığınız haz giderek artıyor.

Filmdeki aşk önce içinizi yeşertiyor ardından yüreğinizi burkuyor. Başrol oyuncuları Armie Hammer ve Timothée Chalamet’in harika oyuncularını da unutmamak gerek.

Filmin harika diyaloglarından bir kesit ;

“Yaralarımız daha hızlı iyileşsin diye kendimizi paralayıp dururuz. 30 yaşına geldiğimizde çökmüş oluruz. Ve yeni biriyle her başlangıcımızda kendimizden sunacağımız daha az şey kalır. Ama kendini bir şey hissetmek için zorlamak veya hiçbir şey hissetmemek çok büyük bir kayıp olur.”

Ve harika bir film müziği; https://youtu.be/4WTt69YO2VI

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin