Benedict Cumberbatch ve Patrick Melrose Karakteri

Benedict Cumberbatch denildiğinde herkesin aklına Sherlock Holmes geliyor öyle değil mi? Bu sefer bu algıyı yıkıp, Edward St. Aubyn’in aynı adlı beş kitaptan oluşan roman serisinden uyarlanan bu mini dizide olanları gelin birlikte inceleyelim. 2018 yapımlı bu dizi, Patrick Melrose’un çocukluk travmalarının yetişkinlik dönemindeki izlerini anlatıyor. Nedir bu travmalar? Üst sınıf bir İngiliz ailesinin çocuğu olan Melrose, varlık içinde yokluk yaşamış. Elbette sadece bu kadar değil, spoiler vermemek adına şu kadarını söyleyebiliriz ki toplumun ve hatta, dünyanın büyük bir sorunu olan çocuk istismarını başlık edinen bu dizi, Benedict Cumberbatch’in muhteşem oyunculuğu ile daha da ilgi çekici oluyor.

Yetişkinlik hayatında ikili insan ilişkilerinde büyük sıkıntılar yaşayan Melrose, aynı zamanda alkolik ve eroin bağımlısı. Durum bağımlılık olunca hayatının iplerini elinde tutmakta ne kadar zorlandığını az çok tahmin edebiliriz aslında. Büyük bir psikolojik çöküntü içinde olan Melrose, sık sık çocukluk anılarına gidip, geçmişe dönemediği zamanlarla büyük bir savaş veriyor. Aynı zamanda kara mizahı giyinen Melrose, trajikomik sahneler sergiliyor. Dizinin beş bölüm olması elbette kitapta yer alan bütün detayları barındırmıyor fakat özetlemek gerekirse büyük çoğunluğunu ele almayı başarmış.

Bu diziyle ilgili birkaç ipucu vermek gerekirse 1996 yapımlı Trainspotting filminin, Mark karakterinin tavırlarını hatırlatmıyor değil. Benedict Cumberbatch’den bu kadar bahsetmişken, Hugo Weaving(Melrose’un babası) ve Jennifer Jason Leigh(Melrose’un annesi) ayakta alkışlanacak performanslar sergiliyor. Dizinin, yazarın kendi hayat hikayesini anlatıyor olması, izleyicinin gerçek-sanal dünya hakkında görüşlerini tazeliyor. Okuyucular ve izleyiciler tarafından tam not alan dizi bir aristokratik yaşam öyküsü anlatarak, bize travmanın psikolojik eksenlerini karakterler üzerinde adeta bir altın oran oluşturarak veriyor. Sosyal medyada adından sıkça söz ettiren bu dizi üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen başrol oyuncusu ve hikayesi sayesinde popüler dizi listelerinde yer almayı başarıyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...