Gece Modu

Hakikat, en çok hoşumuza giden yalanın ta kendisidir.

Eric Emmanuel Schmitt: Fransız romancı, oyun yazarı ve yönetmeni. 1960 yılında Lyon’da doğdu. Müzik, edebiyat ve 1980-1985 yılları arasında Ecole Normale  Superieure’de felsefe okudu. Schmitt’in Şişmanlayamayan Sumocu ve Bir Aynada Üç Kadın isimli romanları da bulunmaktadır.

Eric Emmanuel Schmitt’ten hakikatin acımasızlığı, hayalerin çılgınlığı üzerine şiirsel bir roman.

Dev Lotr Testi

Bu kısa roman oldukça akıcı ve derslerle dolu hikayeler barındırır, hikayeleri tek bir kişi ağzından okuruz. Sanki felsefe kitabından alıntılanmış küçük anektodlar okuyormuşsunuz hissi veren bu küçük kitap başucunuzda bulunmalı. Dili oldukça rahat, anlatıcı sizinle her şeyini paylaşıyormuş, küçük bir günlük okuyormuşsunuz hissi veren kitap alışılmışın dışında güzel bir yolculuğa çıkartıyor.

Gerçek, her zaman şüphecilikten pişmanlık duymama neden olmuştur.

Bayan Ming Çin’in Yuhai kasabasındaki Grand Hotel’in temizlikçisidir. Fransız iş adamı iş nedeniyle her ay dünyanın farklı bir bölgesinde bulunmaktadır. Bu esnada bayan Ming ile tanışır. Tuvalet bekçisi olan Ming ile sohbetleri sonunda Bayan’ın on tane çocuğu olduğunu öğrenir. Fakat Çin’de tek çocuk yasası vardır ve bayan’ın onu kandırdığını düşünüp ona kızar. Kızmasına rağmen onun sohbetlerinden kendini alıkoyamaz. Mao ve Konfüçyüs karışımı sohbetleri olan bu yaşlı kadın, onda anlamlandıramadığı bazı hisler uyandırmaktadır. Her sözünün yalan olduğunu bilse de gerçekleri sormaya cesaret edemez. Bir süre sonra Bayan’ın çocuklarının hikayelerinin bağımlısı olur ve doğruluğuna o da inanmaya başlar. Bu gerçekleri sorgulamaya başladığında Bayan Ming Fransız’ın yalanlarını ortaya çıkarır ve Fransız için iç hesaplaşma başlar. Bunun yanında Bayan Ming’in doğum gününde tüm çocukları bir araya gelecektir. Tüm sır ve hesaplaşmalar ortaya dökülecektir.

Yalanın ve gerçeğin birbirine girdiği felsefik sohbetlerle dolu küçük ama dolu bir roman denebilir.

Dağı yerinden oynatan kişi önce küçük taşları temizlemekle başlar.

Çin kültürü, tarihi, kadınları, aile hayatları, yaşam tarzları hakkında bilgi sahibi olacağınız aynı zamanda Konfüçyüs’ün Konuşmalar’ı ile tanışacağınız güzel bir yolculuk kitabı denebilir.

*Konfüçyüsçülük: Konfüçyüs’ün felsefesi, ahlak ile siyaset felsefesinin ağırlıkta olduğu bir felsefeydi. Bu felsefe, hep devinimli olmalarına karşın gök ile yerin birbirini dengeleyen güçler olduğu, ortak varoluşlarının uyumlu olduğu inanışına dayanıyordu. Konfüçyüs’e göre insan bu koşullara tabidir, evreni örnek alıp ona benzemeye çalışması gerekir. Orta Öğretisi’nde şunlar söylenir: “Bu denge, dünyadaki tüm insan edimlerinin çıktığı eşsiz köktür; bu uyum tüm edimlerin izlemesi gereken evrensel yoldur.”

Kendini üstün gören bir adam kendinden başka kimseden hiçbir şey istemez.

Yoksul için kin gütmemek zordur; zengin için kibirlenmemek kolaydır.

Sizi tutkuyla heyecanlandıran bir iş seçin böylece hayatınızın hiçbir günü bile çalışmış olmazsınız. 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin