Gece Modu

5 Kitap

Gazetecilik ve yazarlık camiasında birisi için en zoru kitap önermektir. Kırılan, gücenen olur ya da “bak şunu atlamış” diyen olur. O yüzden yine romanımı yazarken belli teknikler açısından özel olarak tekrar üzerine düşündüğüm kitapları saymak isterim. Tabii ki 35 yıl içinde beni etkileyen pek çok kitap oldu ama epizot kullanımı, iç çelişki ve monologlar, geçmişe dair anlatım, politik hiciv, felsefi tartışmalar gibi yönler açısından şu kitaplar farklı düzeylerde bana katkı sundu:

Cervantes – La Mancha’lı Yaratıcı Asilzade Don Quijote
Dostoyevski – Yeraltından Notlar
Proust – Kayıp Zamanın İzinde
Vedat Türkali’nin tüm kitapları
Barış Bıçakçı – Bizim Büyük Çaresizliğimiz

5 Şarkı

90’lı yılların Türkçe pop şarkılarını sevdiğim zaten tanıyanlar tarafından biliniyor. O yüzden ben şarkı tavsiye etmek yerine Çelişki kitabımı yazdığım 1,5 yıllık dönemde sık dinlediğim şarkıları belirtmek isterim:

Hozier – Take Me To Church
Adamlar – Utanmazsan unutmam
Stromae – Formidable
Peyk – Bu ben
Deniz Arcak – Vurur

5 Film

Sinema konusuna istediğim düzeyde yoğunlaşamadım bugüne kadar. Onun için tavsiyelerimin yeterince faydalı olmayacağı endişesindeyim. Ben genç okurlarımıza öncelikle dönemlerine sanatsal olarak damga vurmuş filmleri izlemelerini tavsiye ederim. Sergei Eisenstein’ın Potemkin Zırhlısı’ndan başlayarak, merdiven sahnesinin neden önemli olduğunu okuyarak, Chaplin’in Modern Zamanlar filminin anlamını bilerek, Pasolini’nin şiddet kullanımını, Taxi Driver’da adalet arayışı ile sağ muhafazakârlık arasındaki gelgitler ile ilgili tartışmaları takip ederek, yeni kamera teknikleri ile 70’li yıllardaki politik tartışmaların birleştiği filmleri analiz ederek…
Teknik ve felsefi temeli aldıktan sonra beğenileriniz de incelecektir.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin