Gece Modu

Uludağ Üniversitesi oyuncuları çıkışlı üç arkadaş olarak Boş Şehir oyunuyla Tiyatro Figür adı altında buluşan topluluğun bir oyunu olarak karşımıza çıkan Bahtsız Cumhur’un yazarlığını Özden Selim Karadana üstlenmiş. Genç ve pek bilinmedik oyuncu kadrosunda Ammar Özçelik, Cevher Tat, Eren Sülün, Şadiye Ağça, Yağmur Demirbaş ve Yahya Altun gibi isimler var. Oyuncuların ve oyunun yeni olması sebebiyle beklentiyi çok da yüksek tutmadığım oyun aslında izleyiciyi koparmadan ve sıkmadan hoş dakikalar yaşattı. Hatta geçmişlerini araştırdığımda çok bir birikim göremediğimi de düşünürsek beklentimin gayet üstünde olduğunu da söyleyebilirim.

Oyun, hayatının merkezine koyduğu insan tarafından terk edilen, bu yalnızlık sonrasında önüne sunulan her seçenekte kendi geçmişiyle hesaplaşan ve sürekli kaybeden bir adamın öyküsü olarak özetlenebilir. Bazı kısımlarda ve sahne geçişlerindeki güzel müziklerden dolayı seyirci hiç verilmek istenen mesaj ve duygudan kopmuyor ve hem oyun izleyip hem kulaklarımızın pası siliniyor.

Henüz genç yaşında Cumhur (Ammar Özçelik), hayatının aşkının elinden kayıp gidişini seyreder. Bu kayıp onu o kadar derinden yaralar ki can dostu Mustafa ve Vedat ile soluğu her akşam meyhanede alırlar. Her türlü arayışa girip her defasında sonuçsuz kalan Cumhur, olur olmadık zamanlarda ve yerlerde hayatının aşkı Nuran’ı görür ve hep aynı soruyu sorar; “bana bunu neden yaptın?”. Zaman kimseyi beklemediği gibi Cumhur’u da beklemiyor ve hızla akıp gidiyordur. Bu süreçte çeşitli badireler atlatan karakterimiz kafasındaki soru işaretlerinden bir türlü uzaklaşamıyor, girdiği döngü içinde sürekli bir devinim halinde hayatın hızını yakalamaya çalışıyordur.

Genel bağlamda trajik bir konuya sahip olan oyunun bazı sahnelerinde güldürü unsuru da görülüyor. Bu sayede seyirci duygu geçişlerinde bir bakıma daha yüksekten düşüyor ve daha fazla etkileniyor.

Tek perdeden oluşan Bahtsız Cumhur, elli dakikalık bir oyun. Belli bölümlerde izleyiciyi düşündürecek cümleleri barındırdığı gibi, izleyen herkese kendi gerçek yaşantılarıyla kıyasladıklarında, yaşanılan her hayatın bir alternatifi olabileceğini gözler önüne seriyor(oyunun tezatlığını gözler önüne sererek) ve düşündürüyor. Kısaca tiyatro yine işini yapıyor, düşünüyor insan.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin