Aziz Nesin Aramızdan Ayrılalı 24 Yıl Oldu

Roman, öykü, şiir, deneme ve makale konularında sayısız eser üreten, yazdıkları farklı pek çok dile çevrilmiş ve eserleri toplamda 8 milyondan fazla baskı yapmış ünlü mizah yazarı Aziz Nesin 24 yıl önce bugün hayatını kaybetti.

Nesin’in 1956 yılında “Kazan Töreni” adlı yapıtıyla Altın Palmiye ödülü, yurtdışında alacağı ödüllerin başlangıcı oldu. Sırasıyla 1957 yılında “Fil Hamdi” (Altın Palmiye), 1966 yılında “Vatani Vazife” adlı öyküsüyle Bulgaristan’da kazandığı Altın Kirpi ödülüyle ülkemizde övünç kaynağı oldu.
1969 yılında Sovyetler Birliği döneminde ise yazara “İnsanlar Uyanıyor” adlı yapıtıyla Krokodil ödülü verildi. Nesin ayrıca Asya-Afrika Yazarlar Birliği tarafından seçilen “Lotus” ödülü sahibidir.
UNESCO’nun yayınladığı “Index Translationum” adlı dünya çeviri bibliyografyasına göre Aziz Nesin, Türkçe eser veren yazarlar arasında eserleri yabancı dillere en çok çevrilen dördüncü yazar konumundadır. Aziz Nesin; yapıtlarının yanı sıra cesareti, dürüstlüğü, demokratik duruşuyla halkımız arasında en sevilen yazarlar arasında yerini almıştır.
Yazar Nesin, söyleşi ve imza günü için gittiği Çeşme Alaçatı’da, 5 Temmuz’u 6 Temmuz’a bağlayan gece sabaha karşı geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybetti. 7 Temmuz 1995’te vasiyeti gereği hiçbir tören yapılmaksızın ve yeri belli olmayacak şekilde Çatalca’daki Nesin Vakfı’nın bahçesine gömüldü.

“İnsan yalnızca söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur. Hayatım süresince boyum kadar kitap yazdım ama beni sevmeyenler buna da mazeret bulup onun zaten boyu kısaydı diyebilirler. İşin zoruna gideceksin. Her zaman zoru dene. Zoru yapamasan bile, zoru yapmaya çalışarak hiç olmazsa kolayını yaparsın. Bir gün bu ülkenin başucuna bir not, yanağına da bir öpücük kondurup gideceğim. Çok tatlı uyuyordun uyandırmaya kıyamadım diyeceğim. Korkmuyorum diyenler, ya başkalarına yalan söylüyorlar, ya kendilerine yalan söyleyip kendilerini kandırıyorlar ya da bilmeyerek insan olmadıklarını söylüyorlar.”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...