Azil – Hakan Günday | 15 Alıntı

 • ”Sonunda tanrı sıkıntıdan patlamıştır. Buna da Bing Bang denir.”
 1. Kağıtlar da, zarf da sararmıştı. Satın alındıkları tarihte renkleri mutlaka beyazdı,ancak sonbahar her yere ve her şeye geliyordu.
 2. Unutma ki zaman, gidecek yeri olmayanların evidir. Sadece zaman onları ileriye taşır. Ölümcül bir hastalığa sahip olan ile intihar etmekten yorgun düşenin ortak noktası, ilerleyen zamanda geri gidiyormuş gibi görünmeleridir. Ancak bu, ilerleyen bir trenin sadece son vagonuna kadar yürümeye benzer. Sonrası yoktur. Beden sahibi olan, ilerlemek zorundadır. Zamana güven. Yaşarken asla varamayacağın yerlere seni sadece o götürür. Oku ve zamana bırak..
 3. O güne kadar siyah bir takım elbise giymemişti. O güne kadar yaşadığı hayatı anımsamıyordu, çünkü her ne kadar yedi santimetre arayla her şey farklı görünse de, aşık olduğu kadının ölümü her yerden aynı görünüyordu. Sol gözünden, sağ gözünden, sol baldırından, sağ baldırından, sırtından. Her yerden.
 4. Aptallık. Ve bir aptalın ölmesi için fazla şey gerekmiyordu. Vicdan taşıyacak kadar hata ve göğüs kafesini parçalayacak kadar acı.
 5. Sevgi, tırmananları birbirine bağlayan bir halattı. Biri düşerse diğerinin hayatta kalabilmesi için halatın kesilmesi gerekiyordu. Ancak sevgi, kesilemeyecek kadar kalın bir halattı ve sonunda herkes düşerdi.
 6. Aynı zihinde yer alan karşıt düşünceler birbirini yok eder ve ışığa dönüşürler.
 7. Her şey söylenmiş olabilir, ama ben daha söylemedim. Ve eğer ben söylemediysem her şey söylenmemiştir. Çünkü kimse benim gibi söyleyemez. Çünkü ben tekim. Çünkü daha önce söylenmiş olanları benim gibi söyleyebilecek kimse yok. Özgürlükten herkes söz etti. Ama ben değil. Komşum da etmedi. Onun komşusu da.Ancak herkesin özgürlükten söz ettiği gün, özgürlük, söylenmiş ve kapanmış bir konu olur. Dolayısıyla yaşanan bütün akılların süzgecinden geçene kadar bakir kalacak olan özgürlük düşüncesine ilişkin yaratımlar sürecektir.
 8. Düşünceler mükemmel, ancak davranışlar kusurludur.
 9. Bu kuralla tanıştığın günü ve bedeninden nefret ettiğini anımsıyorum. Ancak sonrasında davranışların, yaklaşık düşünceler olduğunu kabul edip buna göre yaşamaya yemin ettiğini de anımsıyorum. Bu yüzden kimseyi gerçekten tanıdığını iddia etmeyeceğine yemin ettiğin gibi
 10. Davranışa dönüşen düşünceler daima geçmişe aittir.
 11. Düşünceler, duyguların çekim alanlarına girince bükülürler.
 12. Zihin sınırları içinde, düşüncenin duygudan başka düşmanı yoktu ve sen bunun farkındaydın.
 13. Çamurdan bir maymun olmak, böyle bir şey olmalı. İçkiyi terk ettim. Herhangi bir bağımlılığım kalmadı. Ne para ne alkol. Oysa kapitalizmin Türkçesi madde bağımlılığıdır. Ve her madde parayla satılır. Ama ben bıraktım. Kapitalizmi de, alkolizmi de.
 14. Dünya, ben arayışına saygı duymuyor, hatta böylesi bir arayış içinde olanları cezalandırmak için çaba sarf ediyordu Dünya düzeneği,benini arayanlara acı vermek üzere kurulmuştu.
 15. Mucize, tanrının elini koparıp dünyaya fırlatması ve sonra da ondan geri dönmesini beklemesidir.

Doğan Kitap, Şubat 2007

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...