Atiye Geliyor: Türkiye’den Netflix’e Yeni Yapım

Netflix’in ikinci Türk orijinal dizisi Atiye 27 Aralık 2019 tarihinde 8 bölümden oluşan ilk sezonu yayınlanacak. Senaryosunu Jason George ve Nuran Evren Şit’in birlikte kaleme aldıkları dizi, fantastik ve aksiyon türünde bir yapım olacak.

Çekimler İstanbul’da Türkiye OG medya aracılığıyla yapımcı Alex Sutherland’ın önderliğinde başlatıldı. Netflix şimdiden Atiye’yi 2 sezon için görevlendirdi.

Şengül Boybaş tarafından kaleme alınan ‘Dünyanın Uyanışı’ adlı kitaptan esinlenerek hazırlanan dizi, ressam Atiye’nin mistik hikâyesini konu alıyor. Atiye, ailesi ve sevgilisi ile İstanbul’da sakin bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder.

- Advertisement -

Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Genç kadının karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği sorgulatacaktır. Anadolu topraklarından geçerek İstanbul’dan Göbeklitepe ve Nemrut’a uzanan bir hikâye anlatan dizide geçmişle gelecek, ruhsal olanla gerçek olan, keşifle dönüşüm iç içe geçiyor.

Atiye İsminin Anlamı: İngilizce’ye ‘Gift’ olarak çevrilen Arapça kökenli Atiye ‘hediye, bağış, armağan’ anlamı taşıyor.

Atiye Dizisinin Oyuncuları

‘Atiye’ rolünde Beren Saat

Mehmet Günsür

Metin Akdülger

Melisa Şenolsun

Meral Çetinkaya

Başak Köklükaya

Hazal Türesan

Cihan Canova

Cezmi Baskın

Netflix genel başkan yardımcısı Kelly Luegenbiehl, ”Dinamik bir karakter ile ekranlara geri dönen Beren ile birlikte çalışmaktan mutluyuz” dedi. Açıklamasına ”İstanbul’dan Göbeklitepe’ye ve Nemrut’a olan bu yolculuk ruhsal dünya ve materyal dünya arasında bir bağa işaret ediyor.” sözleriyle devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...