Gece Modu
1.Tek kişide odaklanan güçlü sevgiden sakının; bu, insanların bazen sandığı gibi, aşkın saflığının kanıtı değildir. Böyle her şeyi dışarıda bırakarak bir kapsüle hapsedilmiş -kendi kendisiyle beslenen, başkalarını umursamayan ve onlara bir şey vermeyen- bir aşk, kendi üzerine çökmeye mahkumdur. Aşk, iki insan arasında parlayan bir tutku kıvılcımı değildir yalnızca; aşka düşmekle, aşkın içinde ayakta durmak arasında sonsuz fark vardır. Aşk, bir varoluş biçimidir. Vurulmak değil, vermektir. Bir tek insanla sınırlanmış bir eylem değil, genel anlamda bir ilişki kurma biçimidir.
2. Teknende yalnız olsan da, yakınlarda inip çıkan diğer teknelerin ışıklarını görmek her zaman avutucudur.
3.İnsan ancak bir içgörüyü kemiklerinde hissettiği zaman ona sahip olur. Ancak o zaman insan o içgörüyle hareket edip değişebilir.
4.İncelenmemiş bir yaşam, yaşanmaya değmez.
5.Bazen sevgi en iyi sessizlikle ifade edilebilir.
6.Eğer iki insan bir ‘an’ı paylaşıyorsa ya da aralarındaki bir duyguyu paylaşıyorsa, eğer ikisi de aynı şeyi hissediyorsa, o zaman, hayatta oldukları sürece, aralarındaki bu değerli duyguyu yeniden yaşamalarının nasıl mümkün olacağını görebiliyorum.
7.Eğer insan ölülerle yaşamayı öğrenecekse, önce yaşayanlarla yaşamayı öğrenmelidir.
8.Bir başkasını hiçbir zaman tamamen tanıyamayışımızın bir nedeni de neleri açığa vuracağımız konusunda seçici oluşumuzdur.
9. Şuna inanıyorum ki akılları baştan alan bu ilk karşılaşmalarda, birbirlerinde gördükleri şeyler konusunda yanılıyorlardı. Her biri kendi yalvaran, yaralı bakışının yansımasını görüyor, onu arzu ve bütünlük sanıyordu. Her biri kanadı kırık bir yavru kuştu ve başka bir kanadı kırık kuşa sarılarak uçmaya çabalıyordu.
10.İçlerinde boşluk hisseden insanlar hiçbir zaman bir başka eksik insanla birleşerek iyileşemezler.
11.Önemli olan karar değil, onu nasıl ve ne zaman verdiğin. Bir şeyi yapmak istemekle onu yapmak zorunda olmak arasında fark var.
12.Varoluşsal yalnızlık, insanın kendisiyle diğerleri arasındaki aşılmaz boşluktur, kişiler arasındaki derin ve doyurucu ilişkilerde bile varolan bir boşluk.
13.Terapiye dayanan tüm değişimlerin ilk adımı sorumluluk yüklenmektir. Eğer insan içinde bulunduğu nahoş duruma ilişkin hiçbir sorumluluk hissetmiyorsa, o durumu nasıl değiştirebilir?
14.Şöyle ya da böyle her ilişki bitmek zorunda.Ömür boyu garanti diye bir şey yok.Güneşin batışını görmekten üzüntü duyduğun için doğuşunu izlemekten zevk almayı reddetmek gibi bir şey bu.
15.Ölülerin son ödülü, bir daha ölmemektir.
Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri- Irvin D. Yalom
Remzi Kitabevi

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin