Arnolfini’nin Evlenmesi Tablosu ve Detayları – Jan Van Eyck

Yapıldığı günden bu yana sanat severleri oldukça büyüleyen Arnolfini'nin Evlenmesi Tablosundaki büyüleyici detaylarına birlikte bakalım.


1434 senesinde Jan Van Eyck‘in yaptığı “Arnolfini’nin Evlenmesi” adlı bu tablo çok konuşularak günümüze kadar ulaşmış önemli bir eserdir. Tablo bir sürü sembol içermesi ve evliliğe dair ilk tablo olması dolayısıyla çok dikkat çekicidir. Resmedilen kişiler tüccar olan Giovanni Arnolfini ve eşi Giovanna Cenami’dir. Evlilik konsepti 15. yüzyılda kullanılmayan bir konsepttir, o dönemde daha çok din, önemli insanlar gibi konular üzerinde resimler çizilirken Van Eyck bu geleneği Arnolfini’nin düğünüyle bozmuş diyebiliriz.

Gelelim bu evliliğe, çiftimiz ve etraftaki her şey evliliğin kutsallığını vurgularcasına resmedilmiştir, örneğin Giovanna Cenami’nin enerji alırcasına göğe doğru açılmış eli, o eli tutan ve diğer eliyle de sanki enerjiyi tekrar bir döngüye sokarcasına veya bir yemin edercesine Arnolfini, büyük bir ustalıkla kutsallığı aktaran baş karakterlerdir. Cenami’nin hamile olduğuna dair söylentiler olsa da giydiği kıyafet döneminde moda olan bir kıyafettir. Diğer detaylara bakacak olursak; terlikler çıkarılmıştır, bu yeni çiftimizin yeni hayatlarına girişinin bir göstergesi olabilir, önlerindeki köpek ise sadakati temsilen çizilmiştir, gündüz olmasına rağmen yanan tek mumun tanrının bir işareti olduğu söylenebilir, masadaki portakallar ise o dönemde bulunması çok zor ve oldukça pahalı olan bir meyve olmasına rağmen Arnolfini’nin zenginliğinin bir göstergesi, odadaki diğer tüm eşyalar gibi.

Arkadaki süpürge ve tesbih için yapılan yorumlar ise Hristiyanlığın en önemli iki öğüdü olan “çalış” ve “dua et” ile ilgili olabileceği yönünde. Ve resmin en önemli ayrıntısına geliyor sıra, tabi ki de ayna! Aynaya yakından baktığımız zaman üzerindeki o zamanlar yine bir ilk olan ressamımızın imzasını,”Johannes van Eyck buradaydı” yazısını kanıtlarcasına Van Eyck’in kendisini de çizmiş olduğunu görüyoruz, bu çok sıradışı bir ayrıntıdır, adeta Van Eyck fotoğraf çekercesine resim çizmiş. Bu ayrıntı bize Van Eyck’in evliliğe şahitliğini ve onayını gösterir, “bu kutsal anda ben de buradaydım!” dercesine kendisini çizmiştir. Aynanın etrafındaki İsa’nın çarmıha gerilişini tasvir eden küçük çizimler de gerçekten çok küçük olmalarına rağmen büyük bir ustalıkla çizilmiştir.


Resim İsa, Hristiyanlık, sadakat ve kutsallık sembolleri açısından oldukça dinidir aslında, din ve toplum yaşamını güzel bir biçimde ele almıştır Van Eyck, her bir detayının çok özenle ve anlamlı bir şekilde resme konulduğu gayet açık. Bu kutsallığa siz de tanık olmak isterseniz eğer, Londra Ulusal Galeri’de Arnolfini’nin Evlenmesi’ni görebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Hilal Yorulmaz
Hilal Yorulmaz
psikoloji, sanat, edebiyat, dizi, bazen spor, bazen de insanlara ilgi duyan yetişkin ama çocuksu bir birey

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...