Arkadaş Zekai Özger’e Arkadaş Olacağınız Belgesel Geliyor: “Merhaba Canım”

Şiir okumak kelimelerin dokusunu hissedebilmek, kelimelerin ahengiyle kulağımıza gelen gelen sesi arkadaş edinmek demektir. Her nasıl okuyorsanız okuyun, şiir şairin imzasıdır. Şairin adı, şanı yazdığı şiirde saklıdır. Bir şiirin üslubu ve belki de ortaya çıkmasına neden olan hikayesini tanıyabilmek, sezebilmek sizi şaire götürür. Bu sefer de yolumuzun şair Arkadaş Zekai Özger ile kesişeceği ve belki de şiirlerinin var oluş hikayesine tanıklık edebileceğimiz bir belgesel görünüyor ufukta.


Bir resme yakından bakarsanız fırça darbelerini görürsünüz, bir adım geri durup baktığınızda ise ortaya çıkan her ne varsa o bir bütün olarak karşınızdadır. Bu cümleleri sarf etmemin nedeni, belgeselleri her iki bakış açısını da kullanabilen çalışmalar olarak gördüğümü ifade etmek istememdir. Peki siz kimin eserlerini göreceğinizi bilmediğiniz bir sergiye gider misiniz?
O halde, tahmin ettiğim cevabınız üzerine merakınızı taze tutacak nitelikte cümlelerle size şair Arkadaş Zekai Özger’den bahsetmek istiyorum. Şiirlerini yayınlarken ‘Arkadaş’ adını da kullanan şair, 8 Ocak 1948’de Bursa’da doğdu. 5 Mayıs 1973’te Ankara’da aramızdan ayrıldı. Bu tarz cümleler aslında çok sıradan gelir bizlere ancak yaşadığı zaman aralığındaki dönem şartlarının, yapısının ve karakterinin onu ne şekilde etkilediği önemlidir; belgeselde bu zaman etkeni nasıl işlenecek öğreneceğiz. Genç yaşında bırakabileceği en büyük miras olan şiirlerinin yanında daha sonra gerçekleşmiş bir dileği kaldı geride: “Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı ‘Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası’ olacak!” sözleriyle ifade ettiği şiir kitabı Kenan Yücel tarafından Nisan 2014’te yayıma hazırlandı.

Belgeselin adını aldığı “Merhaba Canım” adlı şiirinin zarif ve hayatları birbirine bağlayan arka fonu gerçekten araştırılmaya değer. Şairin şiirde adı geçen Zeki Müren’e yaptığı manevi desteğin belgeselde işlenip işlenmeyeceğini de bu belgesel için merak ettiklerim listesine ekleyebilirim. Bence sizler de merakınızı canlı tutacak bir liste edinebilirsiniz.

2020’nin en gururlu, en hatıra yüklü ve şiir tadında haberlerinden biri… Yönetmenliğini Ulaş Tosun’un üstlendiği” Merhaba Canım” adlı belgeselde son hazırlıklar yapılıyor. 2020 yılında gösterime girmesi beklenen belgeseli izlediğinizde tüm sorularınızın cevabını bulmanızı umarım. İhtimali mümkün olan, sormayı aklımıza getiremediğimiz nice soru ve cevabıyla buluşuruz belki de. Bir şairi bir kez daha hatırlamak ve şiirleriyle birlikte unutulmaz kılan nice çalışmaların bizlerle buluşabilmesi (u)mutluluğuyla…

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...