Ara Güler: “Merhaba İzmir” Sergisi Erişime Açıldı!

Hayatımızı büyük ölçüde etkileyen, evlere hapsolmamıza neden olan Covid-19 virüsü nedeniyle birçok sanat ve kültür hizmetine online olarak ulaşım sağlayabiliyoruz. 22 Şubat’ta İzmir’deki Arkas Sanat Merkezi’nde açılan ve 26 Temmuz’a kadar sürmesi planlanan Ara Güler: Merhaba İzmir sergisi de bugün itibariyle online erişime açıldı!

“İnsanlar bakarak, görerek, yaşayarak bir şeyler öğreniyor değil mi? Ben de baktım, gördüm, yaşadım, öğrendim işte. Bir de çektim. Haydi merhaba!” diyerek vizörüyle Türkiye tarihine ışık tutan Ara Güler bu kez de İzmir’i selamlıyor.

Arkas Sanat Merkezi, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) ve Ara Güler Müzesi iş birliğinde düzenlenen sergide, Ara Güler’in gençlik yıllarında yaptığı edebi çalışmalar, İstanbul’un her köşesini incelikle aktardığı fotoğraflar, ulusal ve uluslararası kültür-sanat dünyasından önemli isimlerin portreleri yer alıyor. Bu fotoğraflara, Ara Güler’in dünya kamuoyuna tanıttığı Afrodisyas, Nemrut ve Nuh’un Gemisi ile ilgili fotoğrafları eşlik ediyor.

Muhabir olarak defalarca ziyaret ettiği İzmir’in daha önce hiç sergilenmemiş fotoğrafları ile İzmir çevresinde yer alan Agora, Efes, Bergama, Allianoi gibi antik kentlerin görünümleri, bu bölgelerin zaman içindeki değişimini gösteriyor. Sergi kapsamında yer alan Ara Güler’in kariyeri boyunca kullandığı kameraları, basın kartları, kaşe ve ıstampaları, kontakt baskıları, kendi hazırladığı kitap maketleri; usta sanatçının geçmişinden izlere tanıklık etmemizi sağlıyor.

Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası ve Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç’ın direktörlüğünü üstlendiği sergide, sanatçının kadrajından Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal, Oğuz Atay gibi Türkiye edebiyatının önemli şair ve yazarlarına ait 100 adet portrenin yanı sıra “Yeryüzünde Yedi İz” serisinden Bertrand Russel, Tennessee Williams, Louis Aragon, William Saroyan, Marc Chagall, Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun portreleri de sergileniyor.

Evde kaldığımız şu günlerde, Ara Güler eşliğinde farklı dünyalara yolculuğa çıkmak için buraya tıklayarak sergiyi gezebilirsiniz.

Sergiyle ilgili tanıtım yazımızı da okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Kaynakça:

http://www.arkassanatmerkezi.com/

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin