Ankara Alemlerinin Hikayesi: Pavyon

İster sevin ister sevmeyin, Ankara kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır pavyonlar. Müdavimi hatta müşterisi bile olmasanız da, gri şehrin orta yerindeki rengarenk yanardöner ışıklarına, yıldızlı tabelalarına en azından otobüsle önünden geçerken bir gözünüz takılmıştır. Zaten laf aramızda kalsın, bu kültüre dair bilinmesi gerekenlerin başında gelir: Kimse pavyona gitmez, herkesin bir arkadaşı gitmiştir.

İşte belki de bu amaçla, “pavyonları arkadaşlarından bilenlere” pavyon kültürünü anlatmak için ortaya çıkan bir fikirle, BluTV’de bu akşam yeni bir mini dizi başladı: Pavyon. Dizi, gerçek hikayelerden esinlenmiş kurmaca bir belgesel ve yalnızca 5 bölümden oluşuyor. Çekimleri Ankara’da yapılmış ve bu eğlence hayatının perde arkasını izleyiciye gösterme iddiasına sahip, ilk bölümden konuşacak olursak bu yolda başarılı bir giriş de yaptılar.

Dizinin senaristi ve yönetmeni Sami Öztürk, yapımcısı ise Enver Arcak. Oyuncu kadrosu ise şu şekilde: Ali, Cevat, Çirkin Kral Kenan, Gamze, Mustafa, Sedat, Uzun İsmet, ve Ünal. “Alemin Hikayesi” sloganı ile karşımıza çıkan dizinin, BluTV tarafından sosyal medyada “Kalkın, pavyona gidiyoruz!” şeklinde tanıtılması ise bence oldukça başarılıydı.

- Advertisement -

İlk bölüme dair izlenimlerime gelecek olursak, eğer kalan bölümler de aynı süreye sahip olacaksa (yaklaşık 25 dakika) sizi sıkmayacak uzunlukta, ki bana kalırsa bu Türk dizileri için önemli bir kıstas. Dizideki kurgu-gerçek harmanlaması senaryoya oldukça başarılı bir şekilde yedirilmiş. Hele bir de bölümün sonunda kurgunun gerçek hikayelerden yola çıkarak yapıldığını okuduğunuzda neyin gerçek neyin kurgu olduğundan emin olamıyorsunuz. Bu da bana kalırsa kendinizi akışın daha içinde bulmanıza ve bu eğlence dünyasını daha yakından tanımanıza vesile oluyor.

Yukarıda da söylediğim gibi dizi Ankara’da çekilmiş. Ankara’nın sokaklarında herhangi bir amacı olmayan bir videoyu bile hayranlıkla izleyebilecek bir Ankara aşığı olarak Maltepe ve Ulus sokaklarını doğal akışında görmek bende büyük bir mutluluk uyandırdı. Ancak bunun dışında tarafsız bir gözle bakılırsa da mekan ve sahne geçişlerinin oldukça başarılı olduğunu ve gerçekten bir belgesel tadı verdiğini söyleyebilirim. Gerek röportaj tadında monologlar, gerek daha kurgusal özellik taşıyan diyaloglar oldukça akıcı bir şekilde ilerliyor.

Henüz ilk bölümden dikkatim çeken pek çok bilgi içerikli nokta olsa da bölümün heyecanını kaçırmamak adına bunları ayrıntısıyla paylaşmayacağım. Yalnızca masa bozmak tabirinin açıklamasını öğrenmek, dilden dile efsane olarak anlatılan “pavyon hesaplarının” arkasında yatan gerekçeleri görmek, hatta pavyon eğlence kültürünün köy düğünleriyle bağlantısını keşfetmek istiyorsanız bu mini diziyi kesinlikle izlemenizi önereceğim.

Son olarak ilk bölümden, pavyonda sahne alan bir karakterin ağzından çok beğendiğim bir repliğe yer vermek istiyorum:

“Buraya nasıl düştün diyorlar, yani biz buraya düşmüşüz, DÜŞMÜŞ! Gerizekalı sen nasıl buraya düştün bi’ onu açıkla?”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Tayfun Tatar
Tayfun Tatar
Gömlek cebinde şiir, fotoğraf ve biraz da sonbahar taşıyan bir basit adam

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...