Alternatif Müzikte Bir Çığır : Büyük Ev Ablukada

Bugünlerde adını çok duyduğumuz, Türk alternatif müziğinde kendine has üslubuyla adeta çığır açan bir grubu ele alıyoruz bugün.

Grubun kuruluşu, 2008 yılında İstanbul Cihangir’de kendi kendilerine, evlerinde müzik yapan birkaç kişinin müzik tutkusuna dayanıyor. Grubun ilk kıvılcımlarını Afordisman Salihins (Cem Yılmazer) ve Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan) ikilisi yakıyor ve grup internette yayınladıkları videolarıyla ilgi toplamaya başlıyor. İkili akustik olarak çaldıkları şarkıları, elektrikli versiyona çevirmek için bir grup oluşturuyorlar ve işte macera böyle başlıyor. Üyelerin takma isim kullanması ve röportaj vermemesi ise grubu bir hayli gizemli kılıyor çıktığı dönemde. Grup, ismini ise; edebiyatımızın İkinci Yeni döneminin değerli sanatçılarından Turgut Uyar’ın şiirinden alıyor.

Kendilerini “birkaç arkadaş kafamıza göre müzik yapıyoruz” şeklinde tanıtan grup, ilk albümü Full Faça’yı 2012 yılında piyasaya sürüyor.  Bu albümü kendileri yayınlamak istediklerinden, kendi plak şirketleri “Olmadı Kaçarız”ı kuruyorlar. Hatta bu isim, başlarda grubun ismi olarak düşünülürken bugün plak şirketine isim oluyor ve şirket günümüzde Gaye Su Akyol ve Can Güngör gibi isimlerin de albümünü çıkaran plak şirketi oluyor.

- Advertisement -

Grubun bugünkü konserleri tıklım tıklım dolup taşarak unutulmaz bir eğlenceye sahip olsa da ilk konserlerinin de apayrı bir anısı olduğunu söyleyebiliriz. İlk konserleri, grubun daha sonraki özel konserlerine de ev sahipliği yapacak olan Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nda gerçekleşiyor. İlk konsere sadece grubun MySpace’ten oluşturduğu bir mail listesinde kayıtlı olan 150 kişi davet ediliyor. Konserin izinsiz düzenlendiği gerekçesiyle de mekânı polisler basıyor. Duruma konser davetlileri arasından olan Cem Yılmaz el atıyor ve polisleri, içeride bir klip çekimi olduğuna ikna ediyor. Ardından grubun ilk konseri tüm hızı ve keyfiyle devam ediyor.

2016 yılında Fırtınayt albümünü dinleyiciyle buluşturan grup, eskisine nazaran daha elektronik bir tarz sunarak aslında bir nevi sürpriz yapıyor denebilir. Fırtınaytla beraber geniş bir kitleyle buluşan ve sayısız konsere imza atan grup, günümüzün en çok dinlenen alternatif müzik grupları arasına başarıyla adını yazdırıyor.

Son olarak, geçirdiğimiz karantina günlerinde evlerinde yaptıkları kayıtlarla “Efsanelere Dadanmak” adıyla 4 parçalık bir EP yayınlıyor grup. EP’de, Fırtınayt ve Full Faça albümlerinden 4 şarkının yeni versiyonları yer alıyor. Hala dinlemediyseniz, şiddetle tavsiye ediyoruz!

Yazımızın sonlarına doğru sizlere Büyük Ev Ablukada’nın birkaç güzide parçasını derlediğimiz mini bir playlist bırakıyoruz, keyifli dinlemeler.

1- Büyük Ev Ablukada – Ne Var Ne Yok

2- Büyük Ev Ablukada – En Güzel Yerinde Evin

3- Büyük Ev Ablukada – Evren Bozması

4- Büyük Ev Ablukada – En Çirkini Güzellerin

5-Büyük Ev Ablukada – Çıldırmicam

6- Büyük Ev Ablukada – İhtimallerin Heyecanına Üzülüyorum

7- Büyük Ev Ablukada – Olanla Olunmaz

8- Büyük Ev Ablukada – Hoşçakal Kadar

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

57. Altın Portakal Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın...