Alternatif Müziğin Türk Grupları

Alternatif müziğin yükselişiyle birlikte yakın zamanda hayatımıza özellikle isimleriyle dikkat çeken müzik grupları girdi. Gelin şarkılarıyla bizleri başka diyarlara sürükleyen bu gruplara göz atalım.

1- Evdeki Saat

Kendilerini hala tanımadıysanız tanışmanın tam zamanı… İlk olarak 2015 yılında “Eski ve Tozlar İçinde” parçalarıyla müzik piyasasına giriş yaptılar. Kendilerine has bir hayran kitlesi bulunan grubu zirveye taşıyan şarkısı ise “Uzunlar” oldu. 2020 yılında çıkardıkları bu parça “Uzunlar V1” ve “Uzunlar V2” olarak single halinde çıktı. Klip parçası ise “Uzunlar V1” oldu.

2- Nasıl Derler Bilirsin

- Advertisement -

Nasıl Derler Bilirsin alternatif müzik sahnesine yeni katılan grup gibi dursa da grup üyelerini tanışıklığı eskiye dayanmaktadır. Grup 2018  yılında ilk Singleları ile kendilerini tanıttı. Bir yıl aradan sonra ise “Sevilmemişim” parçaları ile çıkış yakalayan grup bu başarılarını “Bil İstedim” “Sevmiş Gibi” ve “Tertemiz Delirdim” gibi parçalarıyla devam ettirdi.

3- İkiye On Kala

Müzik kayıtlarına evde başlayan grup sadece Youtube’da bu işleri yürütürken dinleyici kitlelerini artmasıyla ilk albümle olan “Ev Kayıtları 2014-2017” ile şarkılarını bir yere topladı. Grubun en bilindikleri parçalarından biri olan “İyi ve Güzel Kadınlar Hep Ağlar” ise albümünü en çok dinlenen parçalarından biri oldu. En son ise temmuzda “Çok Özel Bi” singlelarını çıkarttılar.

4- Öfkeli Kalabalık

Grup solisti Can Büyükbaş’ın kurduğu grup 2016 yılında “#Bittigitti” ile çıkış yaptı. Hemen ardından “Neyse Ya Yarın Yaparız” ile yollarına devam eden grup Son Feci Bisiklet’in davulcusu Can Sürmen ve gitaristi Erkin Sağsen ile en son olarak “Ana Can” albümlerini çıkarttılar.

5- Madrigal

2007 yılında Kocaeli’nde kurulan grup uzun bir müzik geçmişi var. İlk olarak cover parçalarla sahne almayan grup 2015 yılında ilk singleları olan “Neden Diye Sorma” ile alternatif müzik piyasasına giriş yaptı. 2017 yılında “Sonunda” 2018 yılında “Yapboz” 2019 yılında “Kelebekler” ve gruba ün kazandıran 2020 yılında ise “Seni Dert Etmeler” parçalarını çıkardılar. En son ise “Aynadaki Görüntün” parçasını sevenleri ile buluşturdular.

6- Düşün

Genç grup üyelerine sahip olan grup Onur Ata Çelik ve Arsan Salaryfar’dan oluşmaktadır. Grup ilk olarak 2019 yılında “Basit Güzel Şeyler” single ile dinleyicileriyle buluştu. Bu açılışı “Yarım Kalmış Cümleler” “Rüzgar” izledi. 2020 yılına geldiğimizde ikili hız kesmeden çalışmalarına devam etti. Önce “Gökyüzü” sonra “Işık” parçaları ve en son ise “Bi Kere” ile dinleyicileriyle kopmadan devam ediyorlar.

7- Birileri

Alternatif sahnenin bilinen isimlerinden olan Birileri 2015 yılında “Paralel Bir Evrende Halen Bulutlar Üzerinde Olma Olasılığımıza Dair” single ile müzikseverlerle buluştu. Bunu 2016 yılında yayınladıkları “Bir İleri” albümleri ile devam ettiler. Albümdeki bir parça olan “Halledebilirdik” ise gruba ününü kazandıran parça oldu.

8- Şekersiz

2017 yılında yayınladıkları ilk single olan “Senin” ile dinleyiciyle buluşan grup 2018 yılında “Nerden Başlasam” ile devam etti. 2019 yılında “En Güzel Yaşımdı” isimli EP çıkarttılar. En olarak ise “Yanımda Gülmeden O Kadar” ile dinleyiciyle buluştu.

9- Yeri Yok

Eskişehir’in bağrından kopup gelen grup, ilk olarak 2018 yılında yayınladıkları “Amok” şarkıları ile dinleyiciyle buluştu. Kendine has bir hayran kitlesi bulunan grup 2019 yılında beş single çıkardı. 2020 yılında ise ilk albümleri olan “Aklıma Takılan Bir Soru Var” dinleyiciyle buluşturdular.

10- Perdenin Ardındakiler

2018 yılında “Ellerim Seni İstedi” parçasıyla dinleyici ile buluşan grup, 2019 yılında tam on single çıkardı. Bunların içinde en çok “Ankara’yla Bozuşuruz” ve “Beni Kendinden Kurtar” grubun tanınmasına olanak sağladı. 2020 yılında ise “Düşüş” Anıl Piyancı ile yaptıkları parça “Yağmurlar” son olarak ise “Düşlerim Zifiri Karanlık” ile dinleyicileriyle buluşmaya devam ediyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Alanur Demirci
Alanur Demirci
Lux et Veritas

Must Read

İlk Kadın Romancı Fatma Aliye | Levayih-i Hayat (Hayattan Sahneler) 25...

Fatma Aliye'nin yazarı olduğu Hanımlara Mahsus Gazete'de tefrika edilip kitaplaşan bu mektup roman, Osmanlı kadınlarının gözünden aşk ve evlilik sorunsalına ışık tutar. Yazar, farklı...