Gece Modu

Türk edebiyatının sevilen yazarlarından biri olan Ali Lidar’a en sevdiği 5 kitap, şarkı, ve filmi sorduk. İşte Ali Lidar’ın “En”leri:

5 Kitap

1-) Tutunmayanlar-Oğuz Atay 

  Tutunamayanlar

“Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar’ı Berna Moran, “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak niteler. Moran’a göre “Oğuz Atay’ın mizah gücü, duyarlılığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanlar’ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, yapıttaki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.” Küçük burjuva dünyasını zekice alaya alan Atay “saldırısını, tutunanların anlamayacağı, reddedeceği türden bir romanla yapar.”  Tutunamayanlar, 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazanmıştı.”

(Tanıtım bülteninden)

 

2-)Küçük Prens- Antoine de Saint-Exupery

“Hoşça git,” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası Gözle görülmez.” Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: “Gerçeğin mayası gözle görülmez.” 

(Tanıtım bülteninden)

3-) Huzur- Ahmet Hamdi Tanpınar

“Huzur’un kahramanlarından Mümtaz, roman boyunca kendisini “huzur”a kavuşturacak bir “iç nizam”ı aramaktadır. Eserde hastalık, ölüm, tabiat, kozmik unsurlar, medeniyet, sosyal meseleler, çeşitli ruh halleri ve estetik fikirleri iç içe verilir. Ancak bütün bunların üzerinde romana hakim olan Mümtaz`la Nuran`ın aşklarıdır. İstanbul, bu aşkın yaşandığı çevre olmaktan çıkarak, adeta bir roman kahramanı gibi ele alınır.
Huzur için, belli bir dünya görüşüne, bir hayat nizamına kavuşamamış Cumhuriyet aydınlarının “huzursuzlukları”nı dile getiriyor denebilir.” 

(Tanıtım bülteninden)

4-) Suç ve Ceza- Dostoyevski

“Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846’da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski’den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan öykü ve romanları, çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da, o dönemde fazla ilgi görmedi. Yazar 1849’da I. Nikola’nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya’dan döndükten sonra Petersburg’da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. Suç ve Ceza Dostoyevski’nin bütün dünyada en çok okunan başyapıtıdır.”

 

5-) Tehlikeli Oyunlar-Oğuz Atay    

Tehlikeli Oyunlar

“Hikmet Benol, toplumdaki yoğun kargaşanın temelinde yatan gerçekliği araştırırken, gerçeklerle içtenlikle ilgilenmenin toplumu yönetenlerce tehlikeli görüldüğünü seziyor ve “oyun oynuyormuş gibi ilgilenme” yolunu seçiyor. Kişinin kendiyle savaşmasını ve yenmesini, kendini dönüştürmesini önemli bir sorun olarak algılamaya çağıran, çarpıcı ve sarsıcı bir roman.”

(Tanıtım bülteninden)

5 Film

1-) Geleceğe Dönüş 

geleceğe dönüş ile ilgili görsel sonucu

“Geleceğe Dönüş’te, deli dolu bilim adamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır.”

(Tanıtım bülteninden)

2-) Star Wars

star wars 1 ile ilgili görsel sonucu

“Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi’ye katılıp “jedi” olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve “Ölüm Yıldızı” denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)’nun içine koyuyor. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)’ye ulaşması gerekiyor. R2-D2 önce Luke Skywalker’la karşılaşıyor ve birlikte Obi-Wan Kenobi’yi buluyorlar. “Ölüm Yıldızı”nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia’yla birlikte imparatora savaş açıyorlar.”
3-) Hobbit

hobbit1 ile ilgili görsel sonucu

“Huzurlu bir hayata sahip olan Bilbo Baggins’in günün birinde kapısı çalar ve içeriye büyücü Gandalf girer. Bilbo ve yanında 13 cüce Ejderha Smaug’un zamanında cücelerden çaldığı hazineyi kurtarmak için macera dolu bir yolcuğun içerisine sürüklenir. Hobbit serisi sırasıyla Hobbit: Beklenmedik Yolculuk, Hobbit: Smaug’un Viranesi ve Hobbit: Beş Ordunun Savaşı filmlerinden oluşuyor.”

(Tanıtım bülteninden)

4-) İndiana Jones

indiana jones 1 ile ilgili görsel sonucu

“İndiana Jones, George Lucas ve Steven Spielberg tarafından yaratılan bir film serisi olarak dikkat çekerken filmlerin aksiyon, macera ve komedi türü içerisinde değerlendirilmesi de mümkündür. İndiana Jones serisi1981 yılında gösterime giren Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones ve Kayıp Hazine Avcıları) filmiyle başlarken, 1984 yılındaki Indiana Jones and the Temple of Doom (Indiana Jones ve Kıyamet Tapınağı), 1989 yılındaki Indiana Jones and Last Crusade (Indiana Jones ve Haçlı Seferi) ve 2008 yılındaki Indiana Jones and The Kingdom of the Crystal Skull (Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı yapımları serinin diğer filmlerini oluşturuyor.”
5-) Yüzüklerin Efendisi

yüzüklerin efendisi 1film afişi ile ilgili görsel sonucu

“John Ronald Reuel Tolkien’in yazdığı Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik edebiyat serisinden uyarlanarak çekilmiş Peter Jackson imzalı bir film üçlemesidir. Serinin filmleri sırasıyla Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve  Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmlerinden oluşuyor.”
(Tanıtım bülteninden)

5 Şarkı

  • Ferdi Tayfur
  • Ahmet Kaya
  • Metallica
  • MFÖ
  • Sezen Aksu  

Sevgili yazar Ali Lidar, belirtilen sanatçıların tüm şarkılarını sevdiğini dile getiriyor. Kendisine favorisi olan 5 kitap 5 şarkı ve 5 filmi bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz…

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin