Al-Messiah Netflix Serisi ve Günümüz

Mark Burnett, 2020’de Michelle Monaghan’ın oynadığı Netflix dramasıyla yeni bir mesih çağını ve siyasi komplikasyonlarını tasvir ediyor. Şans yüklü bir av tüfeği sahibi olan avcı bir çiftçinin hassasiyeti ile olası her kitleyi hedefleyen Netflix, neden evanjelik bir kitleyi hedeflemesin? Netflix’in, hikayesi makul derecede ve iyi üretim değerleri olan birkaç çılgın, aşırı kalifiye castmembers tarafından oluştuğuna aldanmayın. Bir çok kitleye hitap eden yapımlar kadar sadece azınlığa hitap eden yapımlar için verdikleri uğraşta göz ardı edilemez.

Netflix’in neredeyse sonsuz raf alanı ile ilgili sorunlarından biri, ilginç bir seri olarak ağırlıklarının ötesine uzanmış olabilecek fikirler. Bu fikirler bazen uçuk ya da ütopik olsada seyredilesi oluyor çoğunlukla. Bu yüzden İsa ya da onun gibi biri bugün ortaya çıkarsa ve bunun sonuçlarını merak ediyorsanız bu hikaye anlatımı çölünde dolaşmak güzel ve kışkırtıcı bir 10 bölümlük drama serisidir “Mesih”. Eğer Mesih’i izlemediyseniz ve izlemek için istekli iseniz belki bu yazı size yardımcı olabilir. Kötü bir seri olduğunu söylemek haksızlık olur fakat çok iyi olduğunu da söyleyemeyiz. TV eleştirmeni olmayan insanlar için açıkça bir zafer olan, mesih’in eskatolojik dönüşü hakkında genel bir TV şovu diyebiliriz.

ABC’nin benzer ama üstün mucizelerini birlikte yaratan Michael Petroni tarafından yaratılan Messiah, çok net bir soru soruyor: 2019’da Tanrı’nın bir peygamberi olduğunu iddia eden bir adam ortaya çıkarsa ve medya ilgisi ve hatta sosyal medya istismarı yoluyla büyük bir takip inşa ederse, seküler toplum, gerçekten “Hristiyan olmayan toplum” nasıl tepki verirdi? Onu kucaklar mıydınız?  Şüpheli mi olurdunuz? Bir şarlatan veya bir sahtekar olduğunu mu düşünürdünüz yoksa?

Burada bu adam yani Al-Masih (Mehdi Dehbi) olarak adlandırıldığı kişi ilk bölümden itibaren kafa karıştırmaya başlar. El-Masih Suriye’de takipçileri çekmeye başlar ve beklediğimiz gibi artan etkisi ile birlikte İsrailliler arasında, özellikle Aviram (Tomer Sisley) adlı agnostik Shin Bet ajanı ve Monaghan Eva’nın temsil ettiği Amerikan istihbarat teşkilatının köşelerinde huzursuzluğa neden olur. Geller, şüpheli ve belirsiz bir Yahudi CIA çalışanı. Bu sırada pek çok Müslüman dini şahsiyetin de Mescid-i Şerif hakkında endişeleri vardır. Peki hikayede, kimin bu ortaya çıkan Mesih hakkında endişeli olmadığını söyleyebiliriz biliyor musunuz?  Teksas’taki küçük bir kasabada faaliyet gösteren Baptist bir ailenin. Peder Felix (John Ortiz) azalan bir sürünün çobanı olarak rolünden şüphe etmeye başlar. Anne Anna (Melinda Page Hamilton) odasında gizli gizli içki içiyor ve finansal yardım için başarılı bir televizyoncu olan babasına (Beau Bridges) ulaşmayı umuyor. Ve kızı Rebecca (Stefania LaVie Owen) kasabanın dışında yalnız yaşamanın bir yolunu arıyor.

- Advertisement -

Mesih’te tasvir edildiği gibi, Hıristiyanların El-Masih’e verdiği tepkilerle ilişkili en büyük günahın aşırı bir güvenilirliğinin olmaması tesadüf değildir. Herhangi bir dini özgüllükten arındırılmış Müslüman karakterlerin tepkileri, dizinin kaçınılmaza doğru  yavaş ve hantal bir şekilde çekilmesinden dolayı tahmin edilebilir bir son oluşturur. Yahudi karakterlerine gelince, var oldukları gibi, şüphelerini herhangi bir inançtan arındıran, inatçı ve entelektüel tarzda ifade ederler, ancak temel olarak Yahudi karşıtı bir aşırı akıma sahip olan serilerle aynı değildir. Bu karmaşık din üçgeninde, Mesih her bölümde daha fazla netlik için birkaç belirsiz adım atıyor, ancak seyirciyi sezon boyunca tahminlere itiyor ve karanlıkta tutmaya devam ediyor.

Hükümetlerin mesihçi bir kişiliğe, modern kitle iletişim araçlarının etkilerine(sosyal medya) kuşkuyla bakma fikri, diziye ilginç karışıklıklar katıyor. Bir çoğu Al-Masih’i kurtarıcı olarak kucaklarken, iktidarda bulunanlar onu ciddi bir tehdit olarak görüyor. Burada sosyal medyanın gücü inanılmaz bir boyutta inceleniyor.

Mehdi Dehbinin oyunculuğuna değinecek olursakta, Dehbi’nin performansının yüzde yetmişinde elmacık kemiklerinin ve bakımlı sakallarının etkisi var. Monaghan ve Sisley de şüpheciliklerini ellerinden geldiğince iyi oynuyorlar.

Dizide mültecilik ve göç kavramının da altı çizilmiş. Günümüzde sıkça medyada duyduğumuz bu sorun dizide avrupa pek dahil edilmeden işlenmeye çalışılmış. Amerika’ya gelen bir Mesih figürünün şu anki göç tartışmasıyla nasıl kesişebileceğine dair gülünç bir muamele var.

Mesih bu kadar dramatik bir eylemsizlik olmasaydı bu ideolojik olayların hiçbiri o kadar önemli olmazdı. Dizi de bir grup insan Filistin ve İsrail sınırında bir tampon bölgede İsrail’e girmek için umutsuzca bekler. Dizide bu uzun bekleyiş açlıkla, susuzlukla ve hastalıkla sınanır. Mehdi’nin onları kurtaracağına dair bir umutları da vardır, fakat şuan ki yaşadığımız göçmen sorununun umudu nereye dayanır bilinmez…

Özgünlük ve kalite bir yana, bu seriyi Netflix’in yapmasının mükemmel bir şey olduğunu düşünüyorum. Normal bir TV kanalında ulaşamayacağınız o içine kapanık kitleye bu seriyle ulaşılabilir…

Oyuncular: Mehdi Dehbi, Tomer Sisley, Michelle Monaghan, John Ortiz, Melinda Page Hamilton, Stefania LaVie Owen, Jane Adams, Sayyid El Alami, Fares Landoulsi ve Wil Traval

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Turgenyev’in Başyapıtı: Babalar ve Oğullar | 15 Alıntı

Eski nesille, nihilist gençlik arasındaki kuşak çatışmasını anlatan Babalar ve Oğullar, Rus edebiyatının önemli yazarlarından İvan Turgenyev’in 1862'de kaleme aldığı başyapıtıdır. Eser, Rus edebiyatının...