Gece Modu

“İstanbul’da bir kanun adamı, sokaklarda bir suç bilgesi. Başkomser Nevzat, karmaşık cinayetleri çözerken insan ruhunun derinliklerinde gezinmeye devam ediyor…”

Ahmet Ümit’ten yepyeni bir roman bizleri bekliyor. İsmiyle ve kapak tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Aşkımız Eski Bir Roman 19 Eylül’de raflarda yer alacak. 20 Eylül saat 17.00’de ise, YKY Beyoğlu Kitabevi’nde düzenlenen imza gününde Ahmet Ümit okurlarıyla buluşacak.

Aşkımız Eski Bir Roman’ın Konusu

Aşkımız Eski Bir Roman, üç farklı hikayeyi barındıran bir Başkomser Nevzat romanı. Hikayenin birinde varlıklı insanların arasında geçen fantezi üzerine kurulu hikaye varken, bir diğerinde kansere çare bulan ve ardından da kaybolan Rus bilim insanının hikayesini görüyoruz. Aslında asıl nokta o bilim insanının aranma hikayesi. Diğer hikaye ise, gece kondu bölgesinde overlokçu kızın öldürülme öyküsü yer alıyor. Tüm hikayelerde panoramik bir İstanbul ve Türkiye bulunmakta. Ahmet Ümit, romanı için şu notları paylaştı:

“Diğerinde ise Edip’in katili kim sorusunun cevabını arayacaklar. Overlokçu kızı kim öldürdü, merak edecekler. Tam bir polisiye kitap. Zevkle okuyacakları polisiye tadı alacakları bir kitap… Hızla okunabilecek üç tane Başkomser Nevzat hikayesi.”

Aşkımız Eski Bir Roman, Ahmet Ümit’e göre aynı zamanda güldüren bir polisiye. İstanbul’a köyden göç eden bir ailenin eski kültürlerini yakalayamamaları ve yeni kültüre uyum sağlayamamalarından dolayı yaşadıkları yabancılaşma duygusu ile birlikte, yeraltında yer alan dram ve yaşanılan komiklikler de zaman zaman satırlarda kendini gösteriyor. Okuyucu bu satırlara tebessüm ederken bir yandan da cinayeti çözmekle uğraşacak.

Arka Kapak

Edebiyat bazen çok tehlikeli olabilir. Anna Karenina, Madam Bovary, Esmeralda ve daha birçok kadın roman kahramanı… Bu muhteşem kadınlara ulaşmaya çabalarken, önce doğru düşünme yeteneğini, sonra da yaşamını yitiren bir adam…

Kimsenin önemsemediği overlokçu bir kızın cinayeti bile önemli sırlar içerir. Katil ve maktul apaçık ortadaymış gibi görünse de hakikat çok derinlerde gizlenmiş olabilir. Ama ne kadar gizlenirse gizlensin, Başkomser Nevzat gibi vicdanlı polisler olduğu sürece karanlık aydınlanacak, adalet mutlaka yerini bulacaktır.

Aşk hiçbir zaman masum değildir. Petersburg’un soğuğundan, İstanbul’un sıcağına gelen bir Rus bilim insanı. İstihbarat servislerini birbirine düşürecek kadar gizemli bir kayboluş. Mutluluğu ararken kendini ölümün kıyısında bulan çaresiz bir âşık…

En zevkli anlar kanlı gerçeklere dönüşebilir…

Cinayetleri çözmek için sadece aklından ve deneyimlerinden değil, yaralı yüreğinden de güç alan Başkomser Nevzat, belki de en çok bu yüzden ayrılıyor benzerlerinden, belki de en çok bu yüzden seviliyor, okunuyor ve hatırlanıyor. Aşkımız Eski Bir Roman, onun bu zorlu serüveninde yepyeni bir halka…

… mesleğini doğru yapmak için cesaret yetmez, aynı anda kocaman bir yürek ister. Ama o yürek çelikten yapılmıyor. Bir süre sonra el bombası gibi gümlüyor. O yüreği zamansız gümletmeyelim Ali. Zalimleri sevindirmenin âlemi yok.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin