9. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması Başlıyor

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, 7 ülkeden 26 şairin katılımıyla 8-10 Kasım tarihleri arasında Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. 

Türk edebiyatının sembol ismi ve halk şairi Yunus Emre’nin de anılacağı ve Eskişehir’in ev sahipliği yapacağı buluşma, Türk yazar ve şairlerle birlikte dünyanın pek çok farklı noktasından gelen yabancı şairleri bir araya getirecek.

ŞÜKRÜ ERBAŞ ONUR KONUĞU

Tepebaşı Belediyesi’ne ait Özdilek Sanat Merkezi’nde yapılacak şiir buluşması oturumlarına; Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Suriye, Almanya ve Türkiye’nin farklı illerinden de çok sayıda şair katılacak. Şiir buluşmasının bu yılki konuğu ise kaleminden çıkan şiir dizelerine ses vererek onlara bambaşka bir ruh ve duygu kazandıran Türk şiirinin usta isimlerinden Şükrü Erbaş olacak.

- Advertisement -

Daha önce Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli, Tuğrul Tanyol, Enis Batur, Cevat Çapan, Eray Canberk’in da aralarında bulunduğu birçok şairi onur konuğu olarak ağırlamıştı. Macar şiirlerine odaklanacak olan buluşma; müzik dinletileri, şiir okumaları ve çocuk şiiri etkinlikleri ile şiir severlere sanatla dolu üç gün sunacak.

Buluşmaya Türkiye’den katılacak şairler ise şu isimlerden oluşuyor;

Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen, Rahmi Emeç, Umay Umay, Serkan Türk, Elif Nuray Gökaksamaz, Tozan Alkan, Sema Güler, Nihat Özdal, Soner Demirbaş, Süreya Akçay, Mahmut Temizyürek, İrfan Amida, Çiğdem Odabaşı, Mustafa Köz, Yalın Tunalı ve Ersin Kurt.

Buluşmaya katılacak yabancı şairler şöyle:

Balazs Szöllössy (Macaristan), Márton Simon (Macaristan), Orsolyo Láng (Macaristan), Csilla Hajnal Nagy (Macaristan), Mel Kenne (ABD), Anton Baev (Bulgaristan), Darija Zilic (Hırvatistan), Özlem Özgül Dündar (Almanya) ve Melek Mustafa (Suriye).

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Dostluğun Mektupları: Tezer Özlü’den Leyla Erbil’e Mektuplar

'Tezer Özlü ile iki konuda birbirimize söz vermiştik. İlki, evlilik kurumunu, kocaları, daha çok eşlerimizi anlatacak birer roman yazmaktı. İkinci sözümüz ise, mektuplarımızı yayımlamaktı.'  ...