9 ‘Sahte’ Van Gogh Tablosunun Gerçek Olduğu Ortaya Çıktı!

91
1889
Gece Modu

Bir grup Van Gogh eseri daha önce sahte olduğu düşünülerek sergiden çıkarılmıştı, ancak son yıllarda yapılan incelemelerden sonra tablolar yeniden sanatçıya atfedildi. Vang Gogh’un çalışmalarında oldukça önemli ancak fazlaca fark edilmeyen değişiklikler sürdürülmekte. Son zamanlara kadar, sanatçının tüm eserleri azaltılmıştı, ancak yeniden genişletilmeye başlandı.

1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında düzinelerce çalışmayla alakalı ciddi şüpheler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise, şüpheli bir çok çalışmanın tekrar kabul edilmesiyle durum tersine döndü. Değişimin temel sebebi, Van Gogh Müzesi’ndeki uzmanlar ve bilirkişiler tarafından resimler üzerinde gerçekleştirilen sistematik çalışmalar.

1. Van Gogh’un Otoportresi

20 Ocak Pazartesi günü, Van Gogh’un müzesi otoportrenin sanatçının bir psikoz atak sırasında yaptığı bilinen tek tablo olduğunu, 5 yıllık araştırmanın ardından öğrendiklerini belirtti. Bu tablo, ve orijinalliği kanıtlanan diğer otoportreleri, onun mental durumu hakkında eşsiz bilgiler sunmakta. Van Gogh otoportrede, kendisini sıska bir yüz ve bitkin bir ifadeyle tasvir etmiş. Gözleri sırlı bir ifadeyle, az da olsa bakışlardan kaçarcasına seyirciye doğru dönük. Sanatçı düşük omuzlarıyla zayıf ve kırılgan görünmekte. Amsterdam müze araştırmacısı Louis van Tilborgh’e göre onun çekingen, yan taraflı bakışı; depresyon ve psikozla mücadele eden hastalarda görülen bir bakış.

1889

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin