9 ‘Sahte’ Van Gogh Tablosunun Gerçek Olduğu Ortaya Çıktı!

Bir grup Van Gogh eseri daha önce sahte olduğu düşünülerek sergiden çıkarılmıştı, ancak son yıllarda yapılan incelemelerden sonra tablolar yeniden sanatçıya atfedildi. Vang Gogh’un çalışmalarında oldukça önemli ancak fazlaca fark edilmeyen değişiklikler sürdürülmekte. Son zamanlara kadar, sanatçının tüm eserleri azaltılmıştı, ancak yeniden genişletilmeye başlandı.

1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında düzinelerce çalışmayla alakalı ciddi şüpheler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise, şüpheli bir çok çalışmanın tekrar kabul edilmesiyle durum tersine döndü. Değişimin temel sebebi, Van Gogh Müzesi’ndeki uzmanlar ve bilirkişiler tarafından resimler üzerinde gerçekleştirilen sistematik çalışmalar.

Van Gogh’un Otoportresi

1889

20 Ocak Pazartesi günü, Van Gogh’un müzesi otoportrenin sanatçının bir psikoz atak sırasında yaptığı bilinen tek tablo olduğunu, 5 yıllık araştırmanın ardından öğrendiklerini belirtti. Bu tablo, ve orijinalliği kanıtlanan diğer otoportreleri, onun mental durumu hakkında eşsiz bilgiler sunmakta. Van Gogh otoportrede, kendisini sıska bir yüz ve bitkin bir ifadeyle tasvir etmiş. Gözleri sırlı bir ifadeyle, az da olsa bakışlardan kaçarcasına seyirciye doğru dönük. Sanatçı düşük omuzlarıyla zayıf ve kırılgan görünmekte. Amsterdam müze araştırmacısı Louis van Tilborgh’e göre onun çekingen, yan taraflı bakışı; depresyon ve psikozla mücadele eden hastalarda görülen bir bakış.

Gelincikler

- Advertisement -

Gelincikler, 1853-1890

Gelincikler(1886), Connecticut’taki bir sanat müzesi olan ‘Wadsworth Atheneum Museum’dan 30 yıl boyunca çıkartıldıktan sonra geçen Mart ayında doğruluğu kabul edildi. Kanvasa, alt tabakaya, pigment ve stile dayanarak, Amsterdam müze uzmanları tabloların Van Gogh tarafından yapıldığına inanıyor. X ışınları tablonun alt yüreğinde gizlenen bir resim olduğunu ortaya çıkardı, ki bu sanatçının paradan tasarruf etmek amacıyla kancası yeniden kullandığını gösteriyor.

Karanfiller

Karanfiller (1886 yazı)

Kesin olmayan durumundan ötürü Detroit Sanat Enstitüsü’nde müzenin Sahte, Taklit alanındaki sergiye dahil edilmişti ancak Van Gogh müzesi tarafından incelenerek sanatçının gerçek tablosu olarak onaylandı.

Çiçekler ve Güller

1886-87

Van Gogh Müzesinin araştırmaları sonrasından yeniden kabul edilen eserler arasında. X ray ışınları ile incelenen tabloda, benzer şekilde altta başka bir resme rastladı; Van Gogh iki sanatçıyı güreşirken tasvir etmiş.

Meyveler ve Kestaneler

1886, Sonbahar

Son yıllarda, sanatçının erken dönem işlerinden olduğuna inanılan tablonun, orijinalliği kabul edildi.

The Blute-Fin Mill

Sonbahar 1886

Montmartre’de bir eğlence merkezinden bir alan olarak resmedilen tablo onaylanan resimler arasında. Şüphenin başlıca sebebi ise, merdivenlerdeki insanların hantalca resmedilmiş olması.

Uskumru ve Domatesler

1886 yazı

Tablo için görüşler hala belirsiz olmasına rağmen büyük olasılıkla Van Gogh’a ait olduğuna inanılıyor.

Mayıs-Temmuz 1890

Bilinmeyen bir el tarafından yapılan bir öykünme olarak kabul edilen bu tablo mağazalardan çıkartıldı. Ancak araştırmacılar tarafından 2016’da orijinalliği doğrulandı.

Montmajour’da Yaz

Temmuz 1888

Yeniden eklenen diğer tabloların aksine, bu tablo bir yüzyıldır ortada yoktu ve kaybolduğu farz ediliyordu. Sahipleri 1991 yılında tabloyu Van Gogh müzesine getirdi ve orada bir süre orijinalliği tartışıldı.

9 şüpheli tablonun hepsinin Van Gogh’un Fransa’da geçirdiği son 4 yılında yapılmış olması durumun ilginç tarafı.(1886-90) Empresyonizmi keşfetmesi ve paletini aydınlatmasıyla birlikte, biçimsel açıdan Van Gogh’un sanatında gerçekleşen büyük değişikliklerin olduğu dönemdi. Bu durum, Paris tablolarının gerçekliğini sorgulamayı zorlaştıran kısım.

Kaynakça:

https://www.theartnewspaper.com/news/a-van-gogh-self-portrait-authenticated

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...