57. Altın Portakal Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 3 – 10 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde tüm film gösterimleri açık hava sinemalarında yapılacak.

Festival bu yıl iki afiş ile izleyicilerin karşısına çıkacak. Afişlerin ilkinde başrolde Fatma Girik, diğer afişte ise salgın sürecinde, cephesi olmayan bir savaşın kahramanları olan sağlık çalışanları var.

 

- Advertisement -

57.Altın Portakal Film Festivali’nde bu yıl yarışacak ve Türkiye’de ilk kez gösterime girecek olan filmler belli oldu. Ulusal Kısa Metraj Film kategorisinde 12 kısa film, Ulusal Belgesel kategorisinde 10 belgesel, Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde ise 12 film yarışacak.

Ulusal Kısa Metraj Film ve Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda 12 kısa film ve 10 belgesel yarışacak!

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’na toplam 206 kısa film başvurusunda bulunuldu. Seçici kurul tarafından incelenen 206 başvuru içinden 12 kısa filme karar verildi.  Seçici kurula göre bu yıl 57. Altın Portakal Film Festivali’nde;

Mahsum Taşkın’ın “Binbir Gece Masalları”, Fehmi Öztürk’ün “Bir Annenin Sonatı”, Melik Kuru’nun “Biz Bir Aileyiz”Emre Birişmen’in “Buhar”Haydar Taştan’ın “Cengiz”Can Deniz Atıcı’nın “Kara Kutu”Esme Madra’nın “Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi”Burcu Görgün Toptaş’ın “Kırk Mum”Irmak Karasu’nun “Mamaville”Ayris Alptekin’in “Ondan Bahsetmiyorum”Malaz Usta’nın “Sürgünde Bir Yıl” ve Murat Uğurlu’nun “Tapınak” adlı kısa filmleri gösterilecek.

Ulusal Belgesel kategorisinde ise 46 başvuru içinden 10 belgesele karar verildi.  Seçici Kurul tarafından bu yıl 57. Altın Portakal Film Festivali’nde;

Zeynep Dadak’ın “Ah Gözel İstanbul”, Pervin Metin Candan’ın “Bir “Sinema Paradiso” Hikayesi”, Stella Sema Yeşiltaç’ın “Eğer Ruh Donarsa…”, Metin Akdemir’in “Hayalimdeki Sahneler”, Deniz Tortum’un “Maddenin Halleri”, Serdar Kökçeoğlu’nun “Mimaroğlu”, Eytan İpeker’in “Miss Holokost Survivor”, Sidar İnan Erçelik’in “Rüzgâr Tayı”, Metin Avdaç’ın “Tipi” ve Selin Şenköken’in “Yangın Yerinde Orkideler” adlı belgesel filmlerini yer alacak.

Uzun Metraj Film Yarışmasında 12 film yarışacak!

Uzun metraj Film kategorisine 46 başvuruda bulunuldu. Seçici kurul tarafından 46 başvuru içerisinden 12 film belirlendi. 57. Altın Portakal Film Festivali’nde;

Fikret Reyhan’ın “Çatlak”, Tankut Kılınç’ın “Dersaadet Apartmanı”, Nesimi Yetik’in “Dirlik Düzenlik”, Derviş Zaim’in “Flaşbellek”, Orçun Benli’nin “Gelincik”, Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde”, Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler”, Tunç Şahin’in “İnsanlar İkiye Ayrılır”, Atalay Taşdiken’in “Kar Kırmızı”, Barış Gördağ ve Yasin Çetin’in “Koku”, Ferit Karol’un “Kumbara” ve Reis Çelik’in “Ölü Ekmeği” adlı filmler yer alacak.

Jüri Koltuğunda Kimler Oturuyor?

Tabii bütün bunlarla beraber festivalin jürisi de geçtiğimiz günlerde açıklandı. 57. Altın Portakal Film Festivali’nde bu yıl jüri koltuğuna oturacak isimler ise şu şekilde;

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na başkanlık edecek isim, senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal.  Senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ile gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral jürinin diğer değerli üyeleri olarak ödüllerin sahiplerini belirleyecek.

Ulusal Belgesel Film Yarışması jürisi; Bingöl ElmasKöken Ergun ve Kurtuluş Özgen’den oluşuyor.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’na seçilen 12 filmi ise Cemre EbuzziyaMüge Turan ve Ömür Atay’dan oluşan jüri değerlendirecek.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kader Gürcüoğlu
Kader Gürcüoğlu
bilmekten çok öğrenmeyi kendine amaç edinmiş, biraz da fazlaca meraklı sıradan bir birey.

Must Read

Bilişsel Kapitalizmin Merkezinde “Maddi Olmayan Emek”

Küreselleşmeyle birlikte tüm sektörleri etkileyen önemli değişimlerle karşılaşıyoruz. Yeni iş modelleri ortaya çıkıyor, eski düzenler yıkılıyor, üretim ve dolaşım sistemleri dijital bir görünüm kazanarak...