Gece Modu

30 Ağustos Zafer Bayramı, bağımsızlığımızın en büyük adımı olarak atılan, bağımsızlık direnişimize tanıklık etmiş Anadolu Topraklarında yer alan tüm düşman unsurlarının temizlenmesini, Büyük Taarruz’un başarı ile sonuçlanması ile ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kutlanan bayramımız.

Büyük Taarruz

30 Ağustos Zafer Bayramının önemini anlamak için aslında İngilizlere kendini teslim etmiş Osmanlı Devletini ve 16 Mayıs 1919 gecesi yola çıkan Türk Subayı Mustafa Kemal’in o süreçten, Büyük Taarruz’a kadar olan zaman dilimini anlamak gerekir fakat biz Büyük Taarruz’un öneminden başlayacağız. Elbette Türk Bağımsızlığı sadece 19 Mayıs’tan, 26 Ağustos’tan ibaret değil, Ergenekon Dağından, Kürşat ve 40 Askerinden başlayan bir süreçtir bağımsızlık savaşımız.

Fakat Büyük Taarruz’u maddelerle inceleyecek olursak;

Dev Lotr Testi

 

Atatürk Afyon Kocatepe
Mustafa Kemal Afyon Kocatepe’de

 1. İlk Sızma

26 Ağustos gecesi 5. Süvari Kolordusu, Ahır Dağları üzerindeki Yunanların gece savunmadığı Ballıkaya mevkiinden sızma yaparak Yunan hatlarının gerisine intikale başladı. İntikal bütün gece sabaha kadar sürdü.

 

2. Kocatepe’ye Yerleşme

26 Ağustos sabahı Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile birlikte muharebeyi idare etmek üzere Kocatepe’deki yerini aldı.

 

3. Büyük Taarruz Başlıyor

Türk Ordusu Siperde

Büyük Taarruz burada başlayarak, topçuların sabah saat 04.30’da taciz ateşi ile başlayan harekât, saat 05.00’te önemli noktalara yoğun topçu ateşi ile devam etti.

Türk piyadeleri, sabah 06.00’da Tınaztepe’ye hücum mesafesine yaklaşarak tel örgüleri aşıp Yunan askerini süngü hücumu ile temizledikten sonra Tınaztepe’yi ele geçirdi. Bundan sonra saat 09.00’da Belentepe, daha sonra Kalecik – Sivrisi ele geçirildi. Taarruzun birinci günü, sıklet merkezindeki 1. Ordu Birlikleri, Büyük Kaleciktepe‘den Çiğiltepe‘ye kadar 15 kilometrelik bir bölgede düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi.

5. Süvari Kolordusu düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulunarak, 2. Ordu da cephede tespit görevini aksatmadan sürdürdü.

27 Ağustos Pazar sabahı gün ağarırken Türk ordusu bütün cephelerde yeniden taarruza geçti. Bu taarruzlar çoğunlukla süngü hücumlarıyla ve insanüstü çabalarla gerçekleştirildi.

 

4. Afyon’un Geri Alınışı

Büyük Taarruz ile ilgili görsel sonucu

Türk birlikleri Afyonkarahisar’ı geri aldı. Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı Afyonkarahisar’a taşındı.

28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günleri başarılı geçen taarruz harekâtı, 5. Yunan Tümeni’nin çevrilmesi ile sonuçlandı. 29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçerek muharebenin sür’atle sonuçlandırılmasını gerekli buldular.

 

5. Düşman Teslim Alındı

Yunan Askerlerine karşı cephe dışı taarruz başlarken

Düşmanın çekilme yollarının kesilmesi ve düşmanı çarpışmaya zorlayarak tamamen teslim olmalarını sağlama yolunda karar aldılar ve karar sür’atli ve düzenli bir şekilde uygulandı. 30 Ağustos 1922 Çarşamba günü taarruz harekâtı, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandı. Büyük Taarruz’un son safhası Türk askerî tarihine Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçti.

30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonunda, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak Mustafa Kemal Paşa’nın ateş hatları arasında, bizzat Zafertepe‘den idare ettiği savaşta, tamamen yok edildi veya esir edildi. Aynı günün akşamında Türk birlikleri Kütahya’yı geri aldı.

 

6. Hem Karada Hem Havada Taarruz

Büyük Taarruz’da kullanılan uçaklardan biri

Savaş havada da sürdü. 26 Ağustos günü, hava bulutlu olmasına rağmen, Türk uçakları keşif, bombalama ve kara birliklerini korumak için havalandı. Av uçakları gün boyunca sürdürdükleri devriye uçuşları sırasında, dört defa düşman uçakları ile karşı karşıya geldiler.

Girişilen hava çarpışmalarında üç Yunan uçağı kendi hava hatlarının gerisine indirildi ve bir Yunan uçağı da bölük komutanı Yüzbaşı Fazıl tarafından Afyonkarahisar’ın Hasanbeli kasabası civarında düşürüldü. İleriki günlerde de keşif ve bombalama uçuşları gerçekleştirildi.

 

7. Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!

ordular ilk hedefiniz akdeniz ile ilgili görsel sonucu

Anadolu’daki Yunan kuvvetlerinin yarısı imha veya esir edildi. Kalan bölümü ise üç grup halinde çekildi. Bu durum karşısında Çalköy‘de yıkık bir evin avlusu içinde Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa ile buluşarak Yunan ordusunun kalıntılarını takip etmesi için Türk ordusunun büyük kısmının İzmir istikametinde ilerlemesini kararlaştırdılar.

Mustafa Kemal Paşa o tarihî “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini verdi.

30 Ağustos’un Önemi

30 ağustos zafer bayramı ile ilgili görsel sonucu

30 Ağustos Zaferi, hükümdarları tarafından yalnız bırakılmış olan Türk Halkının onlara muhtaç olmadan, hiçbir yabancının komutası ve sömürgesine girmediğini ispatlar nitelikte kazandığı bir zaferdir. Çağlar boyu süregelen Türk toplumları, özgürlüğü için düşman saraylarını bir avuç askerle basmasına da, özgürlüğüne darbe vurulduğunda akıl almayacak bir göçe başlayacağına da, esir kalacağına ölmeyi tercih edeceğini de tüm dünyaya ispat etmiştir. Yine aynı şekilde Büyük Taarruz ve devamındaki süreç yüzlerce yıldır yaşamı bağımsızlık üzerine kurulu halkın en büyük destanlarından biridir. 30 Ağustos Zafer Bayramının Önemi, bir halkın özgürlüğüne kavuştuğu büyük destandır.

30 Ağustos’un İlk Kutlanışı

30 ağustos zafer bayramı ilk kutlama ile ilgili görsel sonucu

  • İlk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır.
  • Bu kutlamanın, zaferden iki yıl sonra başlıyor olmasının temel sebebi, yoğun bir diplomatik ilişkiye başlayan meclisin birinci öncelik olarak “Yeni Türk Devletini” bir cumhuriyet olarak tüm dünyaya tanıtmaktı. Bu yüzden 2 yıllık bir gecikme ile kutlanmaya başlanmıştır.
  • Resmi bir ad ile bayrama dönüşen bu zafer, 1926 yılında çıkan bir kanun ile “resmi” hale gelmiştir. Daha önce Başkumandan Zaferi olarak kutlanan bayram, 1 Nisan 1926 yılında meclis tarafından kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu ile resmi bayram olmuş, Türk Ordusunda Hava, Kara ve Deniz Komutanlığınca kutlanacağı bildirilmiştir.

Kutlamaların Tarihi

30 Ağustos 1926 yılında resmileşen bu bayram, 1930’lu yılların ortasına kadar büyük bir planda kutlanmıyordu. Aynı zamanda Tayyare Cemiyeti tarafından Tayyare Bayramı olarak kabul edilen Zafer Bayramımız, 1960’lı yıllarda büyük coşkularla kutlanmaya başlanmış ve rütbe değişimleri, mezuniyet tarihleri bu güne alınarak askeri bir şölene dönüşmüştür. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2011 yılında başkomutan sıfatı ile Genelkurmaylık’tan kutlama ev sahipliğini üzerine almıştı.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin