2000’ler Nostaljisi: Altın Çağını Yaşayan En İyi 15 Türk Rock Grubu

Yazarın Diğer Yazıları

The Crown’un 4. Sezonu Yayımlandı!

Netflix'in oldukça beğeni toplayan ve sevenleri tarafından yeni sezonu merakla beklenen "The Crown" 4. sezonu ile yayında!    http://www.youtube.com/watch?v=SohAlb-TRQs Senaryosunu Peter Morgan'ın kaleme aldığı, yapımcılığını ise Andy...

Joaquin Phoneix, Ridley Scott’ın Yeni Filmi Kitbag’de Napoleon’a Hayat Verecek!

Gladiator”, “Blade Runner”, “Hanibal” gibi birçok unutulmaz filme imza atan Ridey Scott geçtiğimiz günlerde yeni bir proje ile yeniden gündeme geldi. Başrollerini Matt Damon,...

Ratched Netflix’in En Çok İzlenen Dizisi Oldu!

Ratched yayımlandığı ilk ayında 48 milyon Netflix abonesi tarafından izlendi. Büyük ivme yakalayan yeni dizi Netflix’in 2020 yılında en çok izlenen dizisi oldu. Netflix resmi...

Black Mirror İncelemesi Bölüm 2: Nosedive

Black Mirror dizisi hayatımıza 2011 yılında girmiş ve aslında bundan 15-20 yıl sonraki dünyanın nasıl olacağı hakkında sinyaller de vermiştir. Dizi 5 sezondan oluşmaktadır. Her...
Kader Gürcüoğlu
Kader Gürcüoğlu
bilmekten çok öğrenmeyi kendine amaç edinmiş, biraz da fazlaca meraklı sıradan bir birey.

 

Yıllar geçtikçe değişenler arasında tabi ki müzik sektörü ilk sıralarda yer alır.  Sürekli değişen bu sektörde yeni gruplar, yeni tarzlar ortaya çıkar ve hayatımızda yer edinir. Yeniliklere rağmen bir türlü kopamadığımız, o kadar değişim sürecine rağmen varlığını hala koruyan ya da hafızalarımızda daima yer eden gruplarda vardır.  Bizde sizlerle 2000’li yılların gözdesi olmuş, hepimizin severek dinlediği o grupların birkaçını paylaşmak istedik. Keyifli okumalar!

1.mor ve ötesi

 

Mor ve Ötesi, Ocak 1995’te Harun Tekin, Alper Tekin Derin Esmeri ve Kerem Kabadayı tarafından İstanbul’da kuruldu. Aslında grubun temelleri, 90’lı yılların başında Harun Tekin ve Kerem Kabadayı’nın Alman Lisesi’nde okudukları dönemde kurdukları Decision grubu ile atılmıştır. Çeşitli konserler vermiş, şarkılar çıkarmışlardır. Her ne kadar 90’ların başında kurulsa da geniş kitlelere 2004’te çıkardıkları “Dünya Yalan Söylüyor” albümüyle ulaşmışlardır. Bu albümde yer alan ve bizim de hala günümüzde dinlediğimiz Cambaz ve Bir derdim var şarkıları çok sevilmişti ve bu şarkılarla oldukça büyük ivme yakalamışlardı.

2. Duman

- Advertisement -

Duman,1999 yılında kurulmuş, vokalist Kaan Tangöze, gitarist Batuhan Mutlugil, bas gitarist Ari Barokas ve baterist Mehmet Demirdelen’den oluşan Türk Rock grubudur. Asıl büyük çıkışını Belki Alışman Lazım albümü ile 2000’lerde yaptı.“Her Şeyi Yak” yorumuyla beğeni toplayan grup, hemen ardından “Oje”, “Bu Akşam”, “Belki Alışman Lazım” ve “Her Şeyi Yak” parçalarına klip çekmişti.

3.Athena 

Kurucu üyeleri Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz kardeşler olan grup, Türkiye’de  punk tarzında müzik yapan ilk gruplardan birisidir. “Holigan” albümünün aynı isimli şarkısı futbol maçlarının değişmez sloganı olurken aynı zamanda A Millî Basketbol takımımız için yaptığı ve basketbol takımımızın sembolu olan 12 Dev Adam şarkısı grubun en büyük çıkışı olmuştur.

4. Kargo

1993’te kurulan grup 1990’ların ikinci yarısında ana akımda yer bulmaya başlayan alternatif Türkçe rock’ın en popüler isimlerinden olmaya başladı. “Yıldızların altında” cover parçası ile bir döneme damga vuran bu grup günümüze kadar defalarca kadro değiştirmiş, 2000’ler yılının en sevilen grupları arasında yerini almıştı.

5. Redd

Redd, 1996 yılında Doğan Duru, Güneş Duru, Berke Hatipoğlu ve İlke Hatipoğlu tarafından kurulan bir gruptur.  2000’li yıllarda çeşitli mekanlarda çalmaya devam ederken bir yandan da beste çalışmaları yapmaya karar veren Redd grubu, “Falan Filan , Mutlu Olmak İçin ve Hala Aşk Var Mı” gibi şarkılarıyla 2000’lerin en çok konuşula isimlerinden olmuştur.

6. Kurban

Günümüzde adını çok fazla bilen olmasada 2000’lerin oldukça ses getiren isimlerimden olan Kurban grubu 1995 yılında Outside adıyla kurulmuş, 1997’de değişikliğe giderek Kurban adıyla yoluna devam etmiştir. 2000 yılında Fasulye filminin müziğini yapan bu grup 2004 yılında yayımladıkları “Yalan,” 2005 yılında ise “Yine” adlı şarkılarıyla adından uzunca bir süre konuşturdu.

7. Direc-t

Bilge Kösebalaban, Yiğit Vural ve Saygın Çığşar tarafından 1997’de Adana’da kurulmuş Türk alternatif rock grubu olan Direc-t asıl popülerliğini 2000’lerde yakalamıştır.  “Hasret ve Ama Sen Varsın” gibi şarkılarıyla grup hala hatırlanıyor.

8. Gripin

1999 yılında İstanbul’da kurulmuş bir Pop Rock grubu olan Gripin’in üyeleri; Birol Namoğlu, Evren Gülçığ, Arda İnceoğlu, Murat Başdoğan, İlker Baliç’tir. Günümüze kadar büyük başarılara imza atan bu grup 2000’lerin ortalarında “Karışmasın Kimseler ve Böyle Kahpedir Dünya” şarkılarıyla büyük bir popülarite yakalamışlardı. Günümüzde de o pöpülerliklerini korumaya devam ediyorlar.

9. Manga

Grup 2001 yıllarının sonuna doğru kurulmuş, albüm maceraları ise Eylül 2001’de Ferman Akgül’ün Sing Your Song yarışmasına katılma fikriyle başlamıştır.  2000’li yıllarda “Bir Kadın Çizeceksin,Dursun Zaman,  Bitti Rüya” gibi parçalarıyla büyük bir yükseliş yaşayan grup 2010 Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi“We Could Be The Same” şarkısıyla temsil etmiş ve ülkemize 2.liği getirmişlerdir. Büyük başarılara imza atan grup günümüzde de aynı popülerliği korumaya devam ediyor.

10. Vega

Adını mavi ışık yayan Vega yıldızından alan grup 1996’lı yıllarda kurulmuştur. 1999’da ilk şarkıları “Tamam Sustum”  piyasaya giriş yapan grup güzel bir ivme yakalayarak yollarına devam etmiş 2000’lerin başlarında ikinci albümleri “Tatlı Sert” ile büyük bir popülerlik yakalayan grup günümüzde de adından sıkça söz ettirmektedir.

11. Badem

1995-1996 yılları arasında kurulan grup, birkaç üniversite öğrencisinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Karacaoğlan’ın şiir yorumlarıyla tanınan grup birçok şarkı çıkarmıştır. Ancak Badem grubu en büyük şöhretini 2006 yılında çıkardığı “Sen Ağlama ve  Kara Değil mi” şarkılarıyla yakalamıştır.

12. Gece

Gece grubu 2000 yılında Ankara’da kurulmuştur. Gece grubu Can Baydar ile Eren Çilalioğlu’nun lise yıllarında başladıkları müzik çalışmalarına 2000 yılında Gökçe Balaban’ın dahil olmasıyla kuruldu, 2004 yılında Erdem Başer’in katılımıyla da son halini aldı. Grup, ismini üyelerinin baş harflerinden alır. Hayatımıza 2008’de çıkardığı ilk albümünden olan Aşık mıyız parçasıyla giren grup, günümüzde de halen varlığını devam ettirmektedir.

13. TNK

2001 yılında Teneke adıyla kurulan bu grup ilerleyen dönemde TNK ismini kullanmaya başlayarak yoluna devam etmiştir.2002 yılında düzenlenen “Sing Your Song” adlı yarışmada Genç Yetenek ödülünü alan TNK, 2004 yılında ise “Fanta Genç Yetenekler Arıyor” yarışmasında Türkiye birincisi olan grup “Dans Et ve Elveda De Yine Yazı Bekleriz” gibi şarkılarla tanınırlıklarını arttırarak şöhretlerini ileriye taşıdılar.

14. Zakkum

1999 yılında Raindog adıyla Ankara’da kurulmuş olan grup, albüm çalışmaları esnasında Türkçe bir isme geçiş yaparak “Zakkum” adını kullanmaya başlamıştır. Ocak 2007’de ilk albümleri olan “Zehr-i Zakkum” piyasaya çıkmıştır. Grubun en büyük çıkışı “Anason” şarkısıyla olmuştur.

15.Çilekeş

2000 yılında Görkem Karabudak, Ali Güçlü Şimşek ve Cumhur Avcil tarafından Ankara’da kurulan grup ilk konserlerini 2002 yılında Ankara’da vermiştir. 2000’lerin Türk rock müziği denilince akla gelen ilk isimlerinden olan Çilekeş grubu “Y.O.K” ve “Kendimden Geriye Bugün” şarkılarıyla bir zamanların çok konuşulan ismiydi.

 

 

Kaynakça

www.wikipedia.org

 

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Sayfalarda Romantizm: Gelmiş Geçmiş En iyi 7 Aşk Romanı

Edebiyatın doğuşundan itibaren yazmak için yegane neden olmuştur aşk. Acılarını, hislerini, duygularını sözcüklere dökmeyi bilenler satırlarıyla okuyucuyu daima büyülemiştir. Aşk üzerine kurgulanmış romanlar klasikleri...

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...

2021 Grammy Adayları Belli Oldu

Müzik dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Grammy için geri sayım başladı. Önümüzdeki yıl 63. kez düzenlenecek olan Grammy ödüllerine Beyoncé 9 adaylıkla...

Hayat Tarzlarıyla Beraber Sosyal Ağların Benzeşmesi

İnsanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden bir tanesi de şüphesiz ki matbaanın keşfedilmesidir. Matbaa sayesinde insanlar kendi fikirlerini, düşüncelerini veya yorumlarını diğer insanlara aktarmaktaydı. Bu...

Annem Hakkında Her Şey: Aile Kavramına Bakış

1999 yılında vizyona giren film, izleyiciye farklı bakış açıları ve sorgulama alanları açmıştır. Pedro Almodóvar'a  En İyi Yabancı Film Oscar'ı ve Cannes Festivali'nde En...