Gece Modu

20. yüzyıl feminist hareketinin öncü isimlerinden olan Solanas, 30 yıl ve bir gün önce hayatını yitirdi. 9 Nisan 1936’da doğan bu aykırı yazar; ayrılıkçı feminist, bir deli, erkek düşmanı olarak tanınır.

Kendi imkanlarıyla liseyi bitirip Maryland Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi almış. Yani karşımızdaki Hitler’in kadın versiyonu olarak anılan, ömrünün son günlerini psikiyatri koğuşlarında geçiren bu kadın; bilinçli, akıllı, okumuş bir kadın. Anlık bir delirme değil onun erkek düşmanlığı. Hayır, üzerinde uzun uzun düşünmüş şu sözleri söylemeden önce: “Yarım kalmış bir dişi olarak eril, ömrünü kendini tamamlamaya çalışmakla, dişi olmaya çalışmakla geçirir. Kadınlarda penis haseti yoktur erkeklerde vajina haseti vardır. Dişi olmamasını telafi etme takıntısı, ilişkilenme ve merhamet konusundaki acziyle birleşen eril, dünyayı bir bok yığını haline getirmiştir.”

valerie solanas ile ilgili görsel sonucu

Asıl sorun mezuniyetten sonra başlıyor. Okulunu bitiriyor. Sokağa yerleşiyor. Fahişeliğe başlıyor. Elinde daktilosu, oyunlar yazıyor. Yazdığı oyunları arkadaşlarıyla oynuyor sonra. 1966 senesinde, kendi ifadesiyle “erkek düşmanı bir fahişe ve dilencinin yaşadıklarını” anlatan “bir versiyonunda kadın adamı öldürür, bir diğer versiyonunda anne oğlunu boğazlar” dediği, ‘Up Your Ass’ adlı tiyatro oyununu yazar. 1967 yılında, senaryoyu Andy Warhol’a teslim eder. Warhol, içerdiği müstehcenlikten ötürü polisler tarafından oyuna getirildiğini düşünür. Sonra metni kaybeder, Solanas tarafından vurulur. İki isabetsiz bir isabetli atış ikisi için de her şeyi değiştirir. Olay ve dava süreci dünya çapında ses getirir. 1969’da tutuklanan Solanas (kendi teslim olmuştur) iki yıl hapis yatar. Paranoid kişilik bozukluğu teşhisi konulur ve ömrünün geri kalan günlerini psikiyatri koğuşlarında ve otel odalarında geçirir.

valerie solanas ile ilgili görsel sonucu

SCUM (Society for Cutting-up Men) manifesto yani Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu fahişelik yaptığı süreçte çıkıyor ortaya. Cesurca düşüncelerini aktardığı bu yazı oldukça ses getiriyor haliyle. “Cinsellik kafasızların sığınağıdır,” diyor. Yazdıkça yazıyor. Eserinin el yazması kopyalarını satıyor. Daha sonra manifestoyu basacak olan Olympia Press’in yayıncısı Maurice Girodias ile de böylece tanışıyor.

valerie solanas ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca Warhol’u vurduktan sonra gittiği karakolda onu karşılayan gazetecilere “Onu vurmak için bir çok sebebim var. Manifestomu okuyun, kim olduğumu anlarsınız,” diyor.

valerie solanas ile ilgili görsel sonucu

26 Nisan 1988’de San Francisco’da ucuz bir otel odasında, bir başına ölüyor. Hem de zatürreden. Elimizde SCUM manifesto, Andy Warhol Müzesi’nden derlenerek ortaya çıkan “Up Your Ass” oyun metni, onu tanıyanların anıları, gazete kupürleri, röportajları ve solmaya yüz tutmuş bir iki fotoğraf dışında bir şey yok. Fotoğrafların çoğu da hapse girmek üzereyken çekilmiş fotoğraflar. Ne acı ama.

‘”Erkekler ortak bir hedef İçin işbirliği yapamaz çünkü her erkeğin hedefi bütün vajinaların kendisinin olmasıdır. O yüzden hippi komününün başarısız olması kaçınılmazdır: her ”hippi” kendisiyle ilgilenen ilk kuş kafalıyı panik içinde kapıp, doğru banliyölere yollanır. Eril toplumsal olarak, yalnızca tecritle toplu-takılma arasında gider gelir.”

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin