1965’ten Bu Yana Sinema Sektöründeki Başarılı 22 Kadın Yönetmen

Gece Modu

Yaşamın her alanında var olan kadınları kimi zaman görmezden geliriz kimi zaman da var olduklarını bile bilmeyiz… İşte sinema sektörü de bunlardan biri. Kadınları hep oyuncu olarak tanıdık, öyle görmek istedik, sinema filmlerinde onları sadece güzellikleriyle hatırladık çünkü kadınlar görsellik için kullanılırdı ve biz de onları izlemeyi severdik. Ama kadınlar görsellikten ziyade güçlü bir birey olarak bütün sektörlerde var oldu ve var olmaya devam ediyor.

Türkiye’de de 1965’ten beri kadınlar film çekiyor ve bolca ödül kazanıyor. Sinema tarihimize ilk kadın yönetmen olarak geçen Bilge Olgaç, sektöre uyum sağlamak adına önce erkek gibi davranmayı seçmiş. O günlerde yaşadıklarını da şöyle anlatmış:
“Genç bir kadındım. Üstelik bu işi kadın olarak ilk kez yapan insandım. İlk önce bir kadın ne yapabilir diye bakıyorlardı. Kuşkulu bir bakıştı. Ben de çok sert, bağırıp çağıran bir rolü benimsedim. Fakat sonradan bu rolden vazgeçtim. Çünkü insanlar artık bana inanıyorlar ve güveniyorlardı.”

Tüm bu zorluklardan geçen kadın yönetmenleri merak ediyorsanız bu liste tam da size göre…

1Bilge Olgaç

Çoğunun senaryosunu kendisinin yazdığı 33 filmi bulunan Türkiye’nin hem ilk hem de en çok film çeken yönetmeni Bilge Olgaç. Bilge Olgaç, Kırklareli, Vize’de doğdu. Orta öğrenimini yarıda bıraktı. Sinemaya 1962’de yönetmen Memduh Ün’ün asistanı olarak başladı. Başka yönetmenlerin yanında da asistan olarak çalıştı. İlk filmini 1965’de çekti. “Üçünüzü de Mıhlarım” isimli filmin başrolünü Yılmaz Güney üstlenmişti. 2 Mart 1994’de henüz 54 yaşındayken Taksim’deki evinde çıkan yangın sonucu yaşamını kaybetti…

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin